2024-02-07, 11:14
  #412153
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Charvet
Nato har pumpat in pengar och vapen och deltagit aktivt även strategiskt. Det är definitivt proxykrigande. Det är det som har gjort att Ukraina inte har kollapsat fullständigt, vilket sannolikt kommer att ske nu när Väst håller på att dra sig ur kriget.

Uppenbarligen har du svårt att förstå vad Nato är och hur samarbete mellan länder fungerar.

En hel del länder och globala organisationer har stöttat Ukraina med pengar och Vapen: Vissa är medlemmar i Nato andra inte, vad jag vet är alla med i FN. Men Nato har vad jag sett inte stöttat med vapen eller pengar.

Så Nato har definitivt inte haft nåt proxykrig i Ukraina: Lär dig ta till dig fakta och hur organisationer fungerar.

Däremot har Ryssland sökt stöd av sina aliierade: Iran, Nordkorea och Eritrea.

Dessa länder är medlemmar i FN: Så med din argumentation är det FN som bedriver ett proxykrig i Ukraina.
Citera
2024-02-07, 11:18
  #412154
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 2006
USA är på väg att svika Ukraina
https://www.svt.se/nyheter/utrikes/youcefi-usa-ar-pa-vag-att-svika-ukraina

och kommer även att svika NATO när Trump blir president

Oj, oj, oj..om det skulle bli så. Det har börjas höjas röster i Tyskland (mindre antal till nu, men det har skett) om man borde skaffa egna kärnvapen. Polen kommer säkert att skaffa. Vem vet här upp i norden ?

Inte skulle jag bli förvånad, om Finland då skulle börja snegla på den möjligheten..

Republikanerna håller riktigt på att "rådda och såsa runt" matbordet nu.., de verkligen skjuter sig själva i foten nu.., långsiktigt !
__________________
Senast redigerad av Snapcount 2024-02-07 kl. 11:21.
Citera
2024-02-07, 11:27
  #412155
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Charvet
Ryssland har fullständigt krossat Ukraina och Nato-kräken i kriget, varför skulle din idiotiska pojkrumsfantasi om TOTAL UPPRÄTTELSE™ inträffa menar du? Krig fungerar inte på det sättet. Det är aldrig så svartvitt och dualistiskt.
Fast nu finns ju Ukraina kvar och nato krigar inte ens mot Ryssland. Gissar att ditt inlägg passar bättre i Ryssland där man går på propagandan.
Citera
2024-02-07, 11:37
  #412156
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Charvet
Nato har pumpat in pengar och vapen och deltagit aktivt även strategiskt. Det är definitivt proxykrigande. Det är det som har gjort att Ukraina inte har kollapsat fullständigt, vilket sannolikt kommer att ske nu när Väst håller på att dra sig ur kriget.
Nyss hade ju Ryssland fullständigt krossat Ukraina? Kan du bestämma dig eller är ni flera personer som skrivet på samma användare?
Citera
2024-02-07, 11:52
  #412157
Medlem
Conceptions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Charvet
Har Nordkorea alltså bidragit med stöd till Ryssland i samma proportion som Nato till Ukraina? Inget halmstrå är tydligen för litet att greppa efter...
Det har vi inte en aning om då alla hjälp från Nordkorea hålls hemlig.

Annars får du gärna bevisa det.

Vi vet alla att trafiken mellan Nordkorea och Ryssland ökat enormt sista tiden men mer än så vet vi inte.
https://www.railway.supply/en/railway-traffic-between-north-korea-and-russia-has-sharply-increased/

Citat:
Ursprungligen postat av Charvet
Jag kan skriva ett enda inlägg och få femton uppretade svar på tjugo minuter från er lättkränkta små fröknar. Värmer gott!
Det värmer gott?

Du försöker provocera och tycker att du lyckas när du får svar. Men sedan när du inte ens bemödar dig att besvara de argument du får emot dig så blir dina avsikter helt uppenbara. Du vill provocera för att det värmer gott.

Vilken härlig sits du har i vårt samhälle. Är nog många som avundas dig.
__________________
Senast redigerad av Conception 2024-02-07 kl. 11:55.
Citera
2024-02-07, 11:53
  #412158
Medlem
Knut-Annes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av plastdunkk
hur kopplar du ihop det?
seriöst.

folkomröstningar skedde i donbass och krim.

och jag säger att medborgarna i väst inte får neutral information att grunda sina egna åsikter på i sin demokrati?

eller menade du att befolkningen i donbass och krim inte hade information om vad som händer 2013-2014 och att krim därför röstade för att ansöka om medlemskap i den ryska federationen?
och att efter 8 år så helt plötsligt blev donbass befolkning .... nä jag förstår inte hur dina synapser funkar

försök igen
"Folkomröstningar" som sker under utländsk ockupation är givetvis helt irrelevanta.
Citera
2024-02-07, 12:12
  #412159
Medlem
Onyourknees avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Area55
Om vi bortser från din ilska, om det finns en möjlighet att det klarnar upp ditt grumliga sinne, har jag några frågor.
Var i Rysslands invasion av Ukraina, ser du att Nato är inne och krigar?
Om nu Ukraina är fullständigt krossat, varför dör så många ryssar i Ukraina och varför är inte kriget över redan?
Har du en poster på väggen hemma över Putin?
Haha, tänkte faktiskt detsamma om postern på väggen.
Som du säger, när ilskan kommer beror det på att något inte gått som man har tänkt sig. Man förstår varför Putin är ilskan själv.
Citera
2024-02-07, 12:47
  #412160
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av plastdunkk
de facto så hölls det folkomröstningar.

den i krim är faktisk ok eftersom deras duma hade en autonom status i ukraina.

precis som du säger skall det gå till så. Delningen av tjeckosloviakien är väl den enda som skett på det sättet sedan 1945.
men då trade house union i odessa och liknande inträffade, då de började förfölja folk för åsikter, politik, religion, språk och eller kyrka, de kanske bara kände för att det var dags för en chansning för att överleva?

putin kallar detta en räddningsoperation (SMO), varför gör han det?
vem skall ryssland rädda, ifrån vem eller vad?

"Folkomröstningar"...

För att söka "legitimera" sin invasion, och annektering, av Krim iscensatte den psykotiske dvärgen i kreml en "folkomröstning" därstädes (vilken hölls under närvaro av den kommande ockupationsmaktens beväpnade militär för att tillse att folket röstade "rätt") men det är likförbannat en illegal ockupation/annektering.

"The referendum was illegal under the Constitution of Ukraine. It is not recognized by most countries, mainly due to the presence of Russian forces. Thirteen members of the United Nations Security Council voted in favor of a resolution declaring the referendum invalid, but Russia vetoed it and China abstained. A United Nations General Assembly resolution was later adopted, by a vote of 100 in favor vs. 11 against with 58 abstentions, which declared the referendum invalid and affirmed Ukraine's territorial integrity. As the plebiscite was proclaimed, the Mejlis of the Crimean Tatar People called for a boycott of the referendum."

https://en.wikipedia.org/wiki/2014_Crimean_status_referendum
https://www.eeas.europa.eu/delegations/un-new-york/eu-statement-%E2%80%93-united-nations-general-assembly-%E2%80%9Cproblem-militarization_en


Kring den tidpunkten gällde "the Russian–Ukrainian Friendship Treaty", genom vilket avtal Ukraina garanterades (av ryssland) att dess gränser skulle vara okränkbara, att ryssland skulle respektera landets territoriella integritet, samt att båda länderna inte skulle använda sitt territorium för att skada det andra. Detta bröt givetvis putain och anhang mot redan 2014 när Krim invaderades, och annekterades.
https://en.wikipedia.org/wiki/Russian%E2%80%93Ukrainian_Friendship_Treaty

Likaledes illegitima "folkomröstningar" har även iscensatts i östra Ukraina.
https://news.un.org/en/story/2022/09/1128161
https://news.un.org/en/story/2022/10/1129492

"Folkomröstningar" till trots så tillerkändes inte "DPR" (och även "LPR") "autonomi", "självbestämmande" och "erkännande" särskilt länge innan den psykotiske dvärgen i kreml annekterade dem (liksom hen tidigare gjort med Krim)...

"On 21 February 2022, Russia recognised the DPR and LPR as sovereign states. Three days later, Russia launched a full-scale invasion of Ukraine, partially under the pretext of protecting the republics. Russian forces captured more of Donetsk Oblast, which became part of the DPR. In September 2022, Russia proclaimed the annexation of the DPR and other occupied territories, following illegitimate referendums."

https://en.wikipedia.org/wiki/Donetsk_People%27s_Republic
https://en.wikipedia.org/wiki/Luhansk_People%27s_Republic

Det har dock mindre praktisk betydelse, då "DPR" och "LPR" aldrig har existerat. "Oturligt" nog för dig och putain så tillskapas inte nya stater bara för att hen och hens bäste kompis, kim den fete, "erkänner" dem. Det är och förblir Ukrainskt territorium.

Varför önskar DU att den psykotiske dvärgen i kreml skall tillerkännas överhöghet över Ukraina (och andra länder)? Varför kan hen inte stanna inom det enorma landet rysslands gränser? Det är förvisso synd om ryssarna som tvingas leva i en genomkorrupt diktatur under en narcissistisk megalomanisk psykopat, men varför vill du att andra folk skall tvingas till detsamma?
Citera
2024-02-07, 12:48
  #412161
Medlem
bema56s avatar
Nytt stort miljardstöd till vapen från Tyskland!
Nu får resten av EU steppa upp!
Citera
2024-02-07, 12:50
  #412162
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Charvet
Ryssland har fullständigt krossat Ukraina och Nato-kräken i kriget, varför skulle din idiotiska pojkrumsfantasi om TOTAL UPPRÄTTELSE™ inträffa menar du? Krig fungerar inte på det sättet. Det är aldrig så svartvitt och dualistiskt.

Jaha... Hur definierar du "fullständigt krossat"?

Har DU någon "tidsplan" för den psykotiske dvärgen i kremls tre-dagars "defensiva fredsbevarande försvarsinvasion" av Ukraina? Hur går det egentligen med densamma? ryssland har "fått" LÄNGRE gräns mot försvarsalliansen NATO. FLER länder har sökt, och fått, medlemskap i försvarsalliansen NATO. Den civiliserade världen är enad mot den psykotiske dvärgen i kreml. Success?

En fråga i sammanhanget är VARFÖR den psykotiske dvärgen i kreml känner sig "hotad", och "tvungen" att föra anfallskrig mot suveräna stater som går med i, eller ens antyder en önskan att gå med i, FÖRSVARS allianser? Låg det i farans riktning att Ukraina (som medlem i försvarsalliansen NATO eller ej) hade invaderat ryssland och tagit över hela landet inom kort med sin överlägsna militär för det fall putain INTE hade genomfört sin tre-dagars "defensiva fredsbevarande försvarsinvasion"?
Citera
2024-02-07, 12:51
  #412163
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Charvet
Nato har pumpat in pengar och vapen och deltagit aktivt även strategiskt. Det är definitivt proxykrigande. Det är det som har gjort att Ukraina inte har kollapsat fullständigt, vilket sannolikt kommer att ske nu när Väst håller på att dra sig ur kriget.

Det existerar ingen fastslagen definition på proxykrig vilket det exempelvis gör för legoknektar.
Jag menar dock att det krävs någon form av anstiftan för att kunna kallas proxykrig. Här saknas anstiftan helt hos alla utom Putin. Tvärtom försökte man med alla medel, förutom att sända trupp till Ukraina, att stoppa Putins krig. Man både besökte Putin och försökte förhandlande honom över telefon. Inget hjälpe för Putin, och endast Putin, ville ha krig.
Slutsats. Det är inte rimligt att kalla det proxykrig.
Citera
2024-02-07, 12:52
  #412164
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kratatch
Om mango Mussolini blir vald till president i USA är jag rätt säker på att vi kommer ha ett J.F.K 2.0 i USA. Det finns ingen chans USA kommer låta Trumpen dra ner USA i skiten bara för att han är polare med Putin.



Det stämmer nog
Förr kunde man få fängelse om man var kommunist i USA
Man var då un-american.

Ryssland räknas fortfarande som fiende nummer ett för USA
Så börjar en amerikansk president att flörta med Putin så blir det skandal
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in