Citat:
Ursprungligen postat av
aribert
Å andra sidan kommer inte Kina att acceptera en Rysk förlust. När krutröken väl lagt sig kommer vi att få sen en ny världsordning.
Det som håller på att ske nu är en dedollarisering i utvecklingsländerna. Det är dollarn som är kittet i västvärldens sammanhållning. Underskatta inte BRICS.
Självklart kommer de inte att göra det. Tror du att de skulle gå in militärt och själva starta tredje världskriget?
Problemet är att ni tror på ryssarnas narrativ om att världen står på ryssarnas sida. Finns noll belägg för det.
Tänker du efter gör varken Iran eller Nord Korea det, mer än att leverera vapen mot betalning. Inte ens Vitryssland vill bland sig i, utan försöker hålla sig utanför direkta stridigheter även om de av tvång har ryska soldater och material där.
Så de analyser ni gör bygger bara på en önskan eller tro att världen är annorlunda än den är. Ryssland tid som stormakt och internationell spelare är i praktiken över redan nu. Indien och Kina tittar föraktfullt ned på dem.