Citat:
Ursprungligen postat av
Drozd
Autisten Stollenberg 
Ukraina är
ett bondeoffer i USA:s globala strategi för att försvaga Ryssland. Washington lurade
Ukraina att de skulle få gå med i NATO (en lögn) mot att de proxykrigade mot Ryssland, Samma
prank som de körde mot slipstuggaren Saakasjvili i Georgien.
1. Stoltenberg är inte autist eller ding. Han har fått jobbet för att han är socialdemokrat i syftet att alla socialdemokrater i Europa ska gilla honom och NATO.
1.1. Tyskland, Sverige, Finland, Norge, m.fl. har socialdemokratiska regeringar. I England leder "labour" med 10% även om det nog inte håller i sig till valet.
2. Ryssland är nog bara tilltugg i det sammanhanget eller en så kallad rökridå. Alla förstår att Ukraina inte har någon chans mot Ryssland ens om NATO skulle dubblera nuvarande stödet.
2.1. Det handlar mer om abstrakta saker som kontroll och blockad av mat och matpriser. Kontroll av Tyskland, Frankrike och export samt samverkan genom tvång i den västliga sfären.
2.2. Det handlar om politiska intressen, det handlar om förflyttningar av folk och ekonomi. Just nu ser Amerikanska skattebetalare ut att vara primäroffret och EUs ekonomiska strukturer att vara sekundär offret.
2.3. Det handlar säkerligen också om WW2 och jude-förflyttningarna/utrotningarna i samband med det. Exempelvis försvann kring 1 miljon judar i Ukraina eller mer totalt i både väst och öst förflyttningar. Nu är de tillbaka och har fått tag på styrpinnen och kommer säkert inte att bara ge bort den till någon Ukrainare eller Ryssland. Särskilt inte när typ hela USAs regering undantaget presidenten och några undantag till är judar eller är gifta med judar - de har reella ekonomiska intressen som gynnas av kriget så länge de inte förlorar grovt.
2.3.1 I det sammanhanget är Tyskland också en viktig del, Tyskarnas avtal med judarna och Israel går snart ut rent tekniskt, dvs. att Tysklands löfte om att vårda och ta hand om judarna upphör när de som direkt påverkades av koncentrationslägren dör, om inte annat så av ålder. Eftersom avtalet rent tekniskt inte kan fortleva mer än några år eller kanske 20 år till för enstaka individer som var bebisar på den tiden så behövs ett nytt sätt att eventuellt transferera pengar till Israel m.m. Märk väl att Tyskland mesta delen av tiden lånat USAs pengar för att betala beloppen, så i praktiken är det USA som finansierar avtalet och där Tyskarna betalar ränta och amorteringar till USA - rent praktiskt flyttas USAs egendom till Israel och förräntas i Tyskland - en pengaström som krymper tämligen kvickt nuförtiden och som behöver ersättas med något annat.
3. Ukraina har hela tiden varit medvetna om att de inte kommer att få gå med i NATO och att de inte kommer att komma med i EU som EU är konstruerat nu. Ukraina har tom. markerat den saken med all tydlighet.
4. Sjaakashvili är i Ukraina där han är borgmästare för en Syd-Ukrainsk stad. Civil utbildning är deras gemensamma nämnare. De har alla läst samma universitetsutbildning och saknar alla militär utbildning. Konstigt nog söker de seger på slagfältet mot Ryssland. Fast det är nog som så att de söker något annat i verkligheten, exempelvis personlig vinning och det är ju som så att största utväxlingen på banknoter erhålls i krig eftersom kontrollen av finansen upphör och ingen bryr sig ifall du skriver 1,2 eller 20% på banknoten när det är krig. Sjaakashvili trodde inte på NATO heller.
5. Färdigflashbackat!