Har själv ADD. Skulle säga att jag var snäppet mer intellektuell än folk i samma ålder när jag växte upp. Mitt IQ är inget jättehäftigt, 120. Helt ok.
Skulle säga såhär om ADD, man är bäst på det man har ett genuint intresse för och sämst på det man tycker är tråkigt. Fick alltid A i språk och samhälls-relaterade ämnen, men fick kämpa för att ens bli godkänd i exempelvis matte och kemi under gymnasietiden.
Sedan varierar det ju självklart mellan olika individer.
När jag pluggade så var det en som hade ADD (eller om det var ADHD) och han var väldigt intelligent. Hade för mig att han hade fått sin IQ uppmätt till 140-145 något (alltså inte på något löjligt prov online).
Men det blev liksom inget av plugget, han kunde aldrig ta tag i det, alltså ALDRIG. Han hoppade mellan utbildningar utan att hitta någon där han kunde fokusera. Han hoppade av helt senare och fortsatte med det han jobbade med innan studierna.
Annars så var han väldigt schysst, social och hade humor.
ADD i sig är mer ovanligare än till exempel ADHD vet dock ej om ADD människor i sig har högre intelligens på grund av sin diagnos. Lät intressant så ska försöka forska vidare i det.
Vet att min morsa har ADHD med IQ på 141 och är medlem i Mensa.
Själv har jag ADD med ett uppmätt IQ på 127 samtidigt som jag kan verka extremt trög också.
Håller med förgående inlägg om att människor med ADD kan bli extremt duktiga och intellektuella i vissa saker som intresserar dem och vara totalt okunniga i saker som inte intresserar dem.
Upplever också att vi lär oss väldigt fort i nyfunna intressen fysiskt som psykiskt. Kan ha fel men efter läst ett X antal rapporter så verkar det stämma in på dem mesta med ADD.
Dock tycker jag att människor med ADD tänker mer logisk om saker och ting samt att dem är konflikträdda eller i alla fall undviker konflikter och att stå i centrum.
Gud tog lite gott och blandat på mig så har diagnoserna ADD, Asperger och dyslexi.
Så har rutiner och stenkoll på saker och ting i alla fall, finns nog inget i min lägenhet jag inte skulle hitta ifall jag skulle behöva det. Men har jättesvårt med ironi och svårt att veta ifall jag skulle kränka en person. Har även lätt att dumförklara personer under längre samtal. Dock har jag blivit bättre på det.
Sen kan jag se det absolut det värsta du kan tänka dig, saker "vanliga" människor om man får uttrycka sig så? Skulle få mardrömmar och få sömn svårigheter av samtidigt som jag kan se den hemska videon och sedan lägga mig 5-10 minuter senare och somna utan problem.
Jag har lite högre intelligens än genomsnittet enligt min utredning, och add. För mig är min add oftast något som står ivägen för att jag ska kunna uppnå min fulla potential. Det vill säga, om jag inte får ett hyperfokus på något, vilket ofta är inom väldigt smala områden.
Jag tröttnar tyvärr lätt på mycket, eller får inget avslutat trots att det är ett ämne som intresserar mig, vilket skapar mycket frustration då jag anser att jag borde klara av vissa saker.
Ibland har jag perioder av ångest och sömnbrist, vilket också gör att jag presterar sämre.