Citat:
Ursprungligen postat av
Smugumin
På vilket sätt är Biden en illegitim president? Han vann ju valet "fair and square" vilket demokratipositiva medborgare som oss inte borde ha några problem med

Åkesson vet att Biden definitivt inte är den som kommer att skapa ett bättre USA på grund av hans socialistiska policier och hans oförmåga att få bukt med landets sociala och ekonomiska problem. Att Biden vidare uttryckt sitt stöd för sex månaders våldsamma upplopp regisserade av BLM är även ett av många tecken på att den impopuläre Biden är den ideologiska motsatsen till Åkesson. För människor med sunt förnuft är Biden varken lämplig som president eller som någon ledare av något slag.
OT:
Men för att adressera din fråga om varför Biden är en illegitim president, en fråga som går utanför ämnet för tråden, kan man konstatera att det finns ett flertal saker som pekar på att valet inte gått rätt till. Jag förmodar att du får all din information från SVT, och vad tror du att de säger? Ifrågasätt inget. Biden är president, punkt slut.
Istället för att göra valet säkrare valde demokraterna i USA att göra allt för att underminera integriteten i det amerikanska valet 2020. Under valet var demokraternas och de mest folkrika demokratiska staternas linje att kravet på signaturer och på att bekräfta ens identitet vid röstning (Voter ID) är något oönskat och rasistiskt eftersom det underminerar den svarta delen av befolkningen som oftast röstar på demokraterna. Därför fanns det till exempel inget som helst krav på identifikation vid valet i Kalifornien eller i New York, medan en majoritet av republikanska stater krävde någon typ av ID. Demokraterna ville dessutom att rösterna skulle postas in (mail-in-voting), vilket är en säkerhetsrisk. Utöver allt detta visade Maricopa County ballot audit att antalet manipulerade och felaktiga röster var större än felmarginalen och hade lett till att republikanerna hade vunnit Arizona. Att Biden – till röstantalet räknat – skulle vara den populäraste presidenten i USA:s historia är föga troligt med tanke på hans mycket låga siffror i opionsundersökningarna (44% stöd enligt Reuters/Ipsos, samt 42% och 33% stöd enligt andra opionsundersökningar). Åkesson vet förmodligen också att demokraterna, till skillnad från republikanerna, gjort allt för att göra valet osäkert, vilket i slutändan gynnade dem.