Citat:
Ursprungligen postat av
WatchItNow
För att få hela bilden klar så bör du förklara om du själv är drivande i HBTQ-frågor. Om de kom fram på en HBTQ-dag för att skolan är aktiv. Om ni diskuterat ämnen mycket. Jag bor i Lund, tro mig, jag vet hur aktiva skolor och politiker arbetar för att påverka våra barn åt vänster-hållet och åt identitetspolitik. Det första ett barn får lära sig i klass ett i Lund är att det finns något som heter FNs Barnkonvention och barn har alltså alltid rätt och vuxna måste anpassa sig.
Hur som helst, återkom när de kräver att du säger namnet annars går de till en myndighet.
Men visst visar ditt exempel ett sjukt Sverige och TS är inte unikt. Jag gav själv ett exempel från mina barns skola med rabiata lebbor med kill-klädda och -klippta småtjejer i klass 4 redan.
Nej. Jag har alltid definierat mig som höger och liksom många andra här hyser jag en djup avsky mot den vänsterbias som finns på SVT och överlag i svensk media. Privat har jag reservationer emot flera inslag inom HBTQ-rörelsen (det är en vänsterrörelse!), jag avskyr identitetspolitik och jag tror inte på att låta omyndiga genomgå kirurgiska ingrepp, t.ex. Däremot försöker jag nyansera den här diskussionen när jag stöter på den, just för att det är mitt dagliga värv och mina erfarenheter skiljer sig en del från gemene flashbackares bild. Jag har hängt här i närmare 20 år och tyckte som du och var bergsäker. Men jag har fått omvärdera en hel del grejer och ändra ståndpunkt.
De här kidsen kom till mig för att jag har goda relationer med mina elever. De kom på vanliga skoldagar utan något som helst regnbågstema. En kommer då och då för att be om råd kring hur hen ska prata med sina föräldrar och få dem att förstå. Jag försöker hjälpa eleven formulera sig, men jag hjälper även hen förstå varför föräldrarna reagerar som de gör på olika saker. Många päron har svårt med att deras barn vill byta bort namnet de har gett dem, t.ex.
Jag har aldrig jobbat på en Waldorf-skola och jag vet inte hur det är där. Men min erfarenhet är att den stora majoriteten av de barn som det här gäller kommer på det själva, till sina föräldrars förvåning och ofta bestörtning. Det finns säkert exempel på motsatsen, kanske rent av i det här fallet - jag vet inte - men det är sällan svart eller vitt med de här grejerna. Bara värt att ha i åtanke.