Män är våldsamma. Men det syns oftast inte eftersom hundar som är rädda för män de viftar på svansen och fjäskar in sig.
Kvinnor protesterar heller inte nämnvärt. Framförallt inte mot våldsamma män i deras närhet eller om det är deras egen man som kontrollerar kvinnan.
Våldsamma män visar oftast inte hur våldsamma de är offentligt såvida de inte är alkoholister eller knarkare.
Hästen
Men en häst som är rädd för en man döljer inte detta. Den fjäskar inte in sig som en hund eller struntar i det.
Hästar är halvvilda av sig. De är tama men har ändå mycket av det vilda inom sig. De flyr från hot. De fjäskar inte in sig eller struntar i det.
Alla hästar jag mött är det bara kvinnor som kan hantera bortsett från några enstaka undantag. Alla hästar är rädda för män. Så fort en häst får erfarenheter från en man så blir
hästen rädd för män då
män är elaka av naturen och hästen känner mannens vidriga våldsamma natur.
Kvinnans natur är feminin och mjuk och hästen känner detta och slappnar av i närheten av kvinna. Du ser det på att hästar lägger sig ner och vilar ibland i hagen även när det är folk (kvinnor) i närheten. Bara en häst som känner sig trygg lägger sig ner när det är folk i närheten.
Är det en man i närheten då törs inte hästen slappna av utan är hela tiden
på sin vakt.
Vad är era erfarenheter?
Har ni märkt samma sak? Att hästar är rädda för män? Men kvinnor trivs de med?
Visst är det så att mannens vidriga våldsamma natur inte går att dölja för en intelligent häst?
Konsekvensen är att hästen är mer svårinfångad när det kommer en man och stegrar sig mer och gnäggar och har sig. Mer bångstyrig också. Kan inte slappna av. Skenar och håller på.
Det är därför hästintresse är ett kvinnointresse för det är bara kvinnor som hästar trivs med.
Video hur våldsamma män är:
https://www.youtube.com/watch?v=FsW5i9l2Hes
Horse vs man, Compilation
1:24 slår en
man hästen så han sparkar bakut rakt i nyllet på mannen.