Citat:
Ursprungligen postat av
JohnBlund
Att inte ha en smartphone idag försämrar livets kvalitet otroligt mycket. Man blir otroligt begränsad.
För den som gillar att leva på 1800-talet så varför inte, men för den som vill leva i nuet så blir det otroligt svårt. Bara en sån sak att inte ha bank-ID gör livet mycket svårare. Visst, det gick förr i tiden och det går även idag, men det blir som sagt mycket krångligare än det behöver vara.
Att ta ut kontanter slutade jag med för... hmm, tror det var 23 år sedan. Alltså jag använde kort till nästan allt innan jag ens var myndig. Redan då insåg jag att varför ska man ta ut kontanter om man inte måste?
Ni som snackar om övervakning av köp osv, ni kanske ska kolla över era liv, är man kriminell så bryr man sig om sånt, är man inte det, så vad tusan gör det om dina köp loggas?
Antar att samma personer inte heller har ett Ica-kort för att få bonus eller ett Coop-kort eller något annat kort för den delen heller? Ingen av er Självscannar på någon matbutik för att göra köpen snabbare heller? Välkommen till 1800-talet!
svenskar är rejält fredsskadade och förstår vet inte vad ett kontrollsamhälle innebär.
tyskarna och många andra vet detta och använder kontanter till 8 av 10 köp(i nästan alla länder i europa förutom sverige och norge)
försämrar inte livskvaliteten alls utan förbättrar den att inte ha en strålande smartphone.
vill man ha en mobil finns gamla hederliga nokia(osv) knapptelefoner som strålar mycket mindre och så finns det vanlig telefon från väggen.
bank id finns på fil och dosa till laptopen för den som vill ha det.
Bara idioter som inte bryr sig om sina grannar och vill göra dom arbetslösa självscannar och betalar med kort istället för kontanter.
men sån är svensken.
skiter totalt i alla andra så länge man själv har jobb.
du får köra dina 100kilometer i timmen på en rak och fin motorväg och bli kontrollerad och kuvad som du är medans de som inte har lådan kör 120 som i andra länder på vägar som är gjorda att köra snabbare på.