Citat:
Ursprungligen postat av
Gambantein
Och denna juvel är bara en i mängden av löskefolk som titulerar sig "journalister".
Hela journalistkårens DNA muterades efter Sorbonne och 68-kommunisternas infiltration av journalist-, lärar- och sociologutbildningarna. Detta vänsterpack och dess avkomlingar sitter nu i ledande mediala positioner och spyr sin illaluktande vänster- och multikultipropaganda över hela världen.
Och ni undrar "hur Sverige, Europa och USA kunde degenerera så här"????
Ja, det stämmer. Det hände något efter 80talet med hela samhället. Vi blev mer "vänster" och idioter som aldrig fått tala fick plötsligt plats i rampljuset. Idag kryllar dom på höga poster.
Hiearkin i samhället bygger ursprunligen på kompetens och har alltid gjort. Är du bäst på något, hamnar du högst upp - genom alla sektorer och dimensioner.
Bäst på att sälja mobiltelefoner? Högst betald. Det är enkel matematik.
Men nu för tiden så inkvoteras människor utifrån "bilden av gruppen" och liknande. Man tar inte hänsyn till kompetens i samma utsträckning. Jag tror inte man underminera sin egna position genom att anställa personer som är uppenbart inkompetenta men man söker inte efter den bäst lämpliga längre i samma utsträckning, åtminstone inte på vanliga platser i företag och organisationer.
Tydligast blir det inom journalistiken där Känslor får ta mycket större utrymme än ren och krass saklig och analytisk svart och vitt journalistik. Det här är ett tydligt exempel på en journalist och journalistik som tappat fästet för vad yrkets sanna natur egentligen innebär.
Det är lite som en skådespelare på Dramaten säljer sig själv och gör en dålig film för pengarnas skull.