Citat:
Ursprungligen postat av
nydator
Ser ut som spolarvätska när jag drar i spaken så det är nog inget skumt där. Och som sagt, upplever precis samma sak i andras bilar. Rutan blir aldrig ren.
Så spolarvätskan kanske bara är till för att ta bort den allra värsta smutsen då? För rent blir det då sannerligen inte.
Ja,men skit i det då och kör utan?
Eller häll i något annat (det jag skulle ha i om det var tvunget och inte fick vara spolarvätska,vore väl någon annan form av sprit..) ,som rapsolja,eller bromsvätska?👍
Har i ett nödfall pissat i behållaren (firmabil och jag ville bara hem..) och tja,det lukta piss,men jag såg ut i alla fall..
Att det inte blir som om man polerat glaset med polermedel och glansputs,när man kör med torkarna,säger sig väl självt?
Likaså att bilen blir långt ifrån ren i en automat-tvätt,om man jämför med att handtvätta,torka,rubba,vaxa och polera..