2026-08-22, 14:41
  #13
Medlem
Jag har en klasskompis som blev skickad till Myrorna/Stadsmissionen för att arbetsträna. Jag har i ett helt decennium försökt få honom att berätta hur det var att arbetsträna på så kallade "idéburna organisationer", men det verkar vara ett väldigt känsligt ämne.

Nu har han äntligen uttalat sig om Myrorna och säger att ett långt fängelsestraff hade varit mycket angenämare än att slava åt Myrorna.

Allt handlade om att utföra så mycket fysiskt arbete som det bara var möjligt. Han var tvungen att äta som en häst för att orka, men gick ändå ner hela 20 % av sin kroppsvikt efter några månader.

I princip alla pengar han fick av Försäkringskassan gick till mat, men ändå så lyckade han inte hålla vikten och läkaren varnade honom att om detta fortsätter så kommer han att dö av undernäring.

Nästan hela fritiden under vardagarna gick åt till att vila för att orka med morgondagen. Vanliga vardagssysslor fick skjutas upp till helgerna.
Citera
2026-08-22, 15:25
  #14
Medlem
tomyhockeys avatar
Försök hitta något enkelt om du väljer bilar så hamnar du kanske en bil firma som du får tvätta städa bilar eller lackera .

Hitta något enklare som på ett bibliotek eller simhall bowlinghall eller el giganten .
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in