Citat:
Ursprungligen postat av
S0cialsekreterare
Finna det någon här som bor i Bro, nära Husbytorpsvägen, som kan berätta om hur tryggheten ser ut där? Vågar man gå ute ensam på kvällarna? Finns det många svenska barnfamiljer där?
Som jag förstår det är det förhållandevis lugnt i jämförelse med resten av bro men många boende upplever att buset expanderat. Rättarboda har tidigare varit ett dyrt bostadsrättsområde men i och med de nya hyresrätterna förskjuts stöket. Bor många barnfamiljer där. Dömmer ändå inte dom som hyr, det är rätt att hyra om man måste envisas med att just bo i bro, för en bostadsrätt lär tappa i värde mer än en bil i och med denna utveckling av bro….
Kan i alla fall vittna om att jag aldrig skulle komma på tanken att röra mig ensam i resten av bro, oavsett tid på dygnet. Detta är en förändring som skett bara på några år. Om jag ska sova ensam beväpnar jag mig. Finns ingen annan plats jag känner mig så otrygg på.