Citat:
Ursprungligen postat av
Nisse71
Och avtalet med Storbritannien fungerade då de ryska planen avvisades. Finns ingen anledning för Irland att utveckla ett eget flygvapen så länge man har ett fungerande avtal med britterna.
Du har rätt och du har fel. Det fanns naturligtvis en anledning till att detta avtal med RAF / Storbritannien var hemligt - det är en tagg i sidan för stolta irländare. Det är därför inte förvånande att vissa röster i Irland efterlyser ett irländskt flygvapen (med verklig förmåga att kunna avvisa flygplan på väg in från havet).
Å andra sidan - det här kostar pengar, och irländarna gillar inte att använda pengar, då kan man hellre svälja lite av sin nationella stolthet, och jag tror att med 99% sannolikhet kommer Irland inte att förvärva sådana flygplan. Att skaffa markbaserade radarstationer verkar mer troligt - det kostar mindre, och man ska inte utesluta att irländarna kommer att kunna få någon annan att betala åtminstone en del av denna kostnad också.