Citat:
Ursprungligen postat av
fitz-hume
Jag funderar på om inte (C)-kraven om sänkta skatter är en de facto knäpp på näsan på bidragspartiet (V). De fick som de ville om nybyggnadshyrorna men ska minsann inte komma undan ostraffade.
Spännande att se hur demokrati kan röra om i grytan. Man kan inte bära skygglappar för evigt.
Jag ser två alternativ:
1) Om vi vill vara positiva så kan centerns krav bara vara ett sätt att fälla regeringen men utan att få skulden för det.
Om detta är hårda krav på sänkt skatt som verkligen måste röstas igenom nu så kan det bli för svårt för S och V att acceptera. Då faller regeringen och C kan säga att de verkligen försökte men att S+V var kompromisslösa, det är deras fel.
2.) Men det kan också vara så att dessa krav är lika betydelselösa som punkt 44, dvs. de har för avsikt att rädda regeringen trots att C vet att kraven aldrig kommer uppfyllas. Inför sina egna väljare kan de dock säga att det här är en seger.