Citat:
Ursprungligen postat av
Burkgurka
Tycker väl Bella Haak är värd allt beröm hon får, och anser som varje år att hon borde uppmärksammas med diverse priser som t ex Jerringpriset etc. Hon är liksom en världsstjärna på riktigt.
Men det där med poängrekord tycker jag blir lite löjligt. Är ju inte basket eller nån annan tidsbegränsad sport. För att göra många poäng i volleyboll krävs ju fem set och därmed blir det indirekt en fördel att vara mindre lyckad i ett enstaka set. Som Haak i första set igår där hon faktiskt inte var lika bra som vanligt, men ändå gjorde några poäng mellan ”överfösningarna” (som av någon anledning inte räknas i statistiken).
52p på 5 set är ju kanske inte alls bättre än t ex 35p på 3 snabba set. Så går helt enkelt inte ranka höga poäng som en mått på prestation. Blir ju som att säga att en som vinner en jämn femsetsmatch i tennis har gjort en bättre prestation än en som vinner i tre set, pga att den som vann femsetaren vann fler bollar. Öh?.. just det. Släpp poängräknandet och definiera prestation på annat sätt.
Poängrekordet uppmärksammades väl av EuroVolley just för att det är så ovanligt att det sker att en spelare gör över 50 poäng i en match. Det verkar ju bara vara andra gången det händer på landslagsnivå överhuvudtaget. Nu är jag inte jätteinsatt i volleyball men de insatta räknar naturligtvis inte prestation enbart i antal gjorda poäng. Skulle man göra det direkt överfört till en annan sport skulle exempelvis femsetsmatchen mellan Isner och Mahut i Wimbledon 2010 vara den bästa genom alla tider.
Citat:
The match set at least eleven tennis records:
Longest match (11 hours, 5 minutes).
Longest set (the fifth set required 8 hours, 11 minutes). This set alone would have broken the previous record for longest match.
Longest play in a match on a single day (7 hr 4 min was played on day 2). This part of set 5 alone would have broken the previous record for longest match.
Most games in a set (138 in the fifth set).
Most games in a match (183).
Most aces in a match by one player (Isner, 113).
Total aces in a match (Mahut's 103 aces, the second highest number by a player in a match, brought the total to 216).[48]
Consecutive service games held in a match (168: 84 times each for both Isner and Mahut).
Most games won by both winning player (92) and losing player (91) in a match.
Most points won in a match (Mahut 502, Isner 478).
Most points in a match (980).
https://en.wikipedia.org/wiki/Isner%E2%80%93Mahut_match_at_the_2010_Wimbledon_Ch ampionships