Citat:
Ursprungligen postat av
ZiggeZiggarett
Just det där är ju intressant om jul och påsk. De har ju förändrats och de flesta firar ju en sekulär jul och påsk utan kristna förtecken. Men det står ju var och en fritt att fira en kristen jul.
På samma sätt kan vi göra med 1 Maj. Ni som vill fira en socialistisk 1 maj med röda flaggor och det där kan ju fortsätta göra det. Men alla vi andra firar en opolitisk 1 Maj men med nya traditioner.
jag tror för alltfler att 1 maj handlar om vårens ankomst, och då kan man bygga aktiviteter runt det som passar alla.
Nu har ni er lilla fest och vi andra har långtråkigt. Det är lite onödigt.
Låt oss slippa det doktrinära och gilla olika!
Ja jag bryr mig inte om inte andra firar den dagen - men att ta bort dagen som röd ddag i almanackan missgynnar ALLA även de som inte vanligtvis firar dagen för dess betydelse = folk får dubbelt betalt om de arbetar den dagen och om inte annat (man inte har det som arbetsdag alltså med lön) så får man i varje fall ledigt.
Och - jag gillar olika. Alla har rätt att tycka vad de vill - men mitt inlägg belyser vad jag tycker, för det var ju ställt som en fråga och öppet att lägga sin åsikt