Citat:
Ursprungligen postat av
Saragalar
Kul att följa den här tråden i efterhand, från den inledande hajpen till den snabbt därpå följande kollapsen. Jag hoppas verkligen att Trump-anhängarna satsade precis allt och lite till när aktien stod som högst. När dumhet bestraffas blir världen lite bättre.
Noterade att flera Trumpvänliga användare i sina kalkyler utgick från att 50 procent av amerikanerna stödjer Trump och därmed kommer använda TS. Nu när luftpastejen säckat ihop kanske det är dags att avslöja att bara 66 procent av amerikanerna alls röstade i senaste valet?
Trump fick lite mer än 74 miljoner röster vilket rimligtvis är taket för potentiella användare. Som en jämförelse hade Twitter omkring 421 miljoner månatliga användare 2023, 220 miljoner dagliga (Business of apps). Och då är Twitter det minsta av de större sociala medierna och brottas med svåra ekonomiska problem.
TS är förstås inte ens i närheten av 74 miljoner användare. Lite olika bud på antalet TS-användare men uppgifterna jag hittar vid en slö googling säger mellan 607 000 och 2 miljoner. Det är inte mycket för en social medieplattform. Mastodon verkar ligga på samma nivå, om någon minns den?
Vet inte hur utgånget i valet skulle påverka på något avgörande sätt, möjligen kollapsar TS om Biden vinner. Att antalet användare skulle öka uppåt 40 ggr om Trump vinner valet är fullständigt orimligt. Tvärtom borde TS bästa tid vara nu, när Trump är en utmanare som i väldigt hög grad kommunicerar via TS. Som president skulle han ju ha en del andra kanaler.
Trenden är dessutom snarare den att de som saknar makt och medföljande ansvar gynnas på sociala medier när de är spännande uppstickare som kan lova runt, medan entusiasmen pyser ut när de tagit makt och tvingas hålla tunt. Blev ju inte mycket av med den där muren mot Mexiko t.ex.
Helt säkert är det så, men de mer intelligenta donalds fansen tror inte på false social och tagit ut sina aktier i tid.
Men med $3,5miljarder som aktien tappat, så berättar det att många många och otroligt många har förlorat stora mängder av dollars.
Och jag ser framför mig att det kommer gå ned mer, men även att det får tillfälligt momentum att stiga och det är de korkade personerna som där kommer förlora än mer pengar och de mer smarta donalds fansen kommer tjäna mer.
Och vi kommer säkert få höra i tråden jag tjänade massor, men sen har vi faktumet att idag att $3,5 miljarder har aktieägare förlorat.
Och hur ska man tro att egna tjänade summor ska ändra den ABNORMA förlusten.
Och vad det berättar de som säger de tjänat massor, jo, bara en ENDA sak och att de inte ens trode på aktien.
Så ska bli skoj om någon kommer och påstår att de tjänat massor, för det enda de då berättar att de visste aktien var skräp.
En underbar härlig rävsax om de försöker påstå vinster