2021-03-28, 13:30
  #1405
Medlem
Reguluss avatar
Anna Starbrink (Stockholm) stöder inte oväntat reservanternas förslag.
Citera
2021-03-28, 13:32
  #1406
Bannlyst
Fascinerande att sitta och följa spektaklet, man kan nästan känna lukten av panik genom skärmen.
Citera
2021-03-28, 13:33
  #1407
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av TheLucky
Nej-falangen tillhör alla Björklund eller Westerberg. Ironiskt då att företrädaren för Ja-sidan som kan tala med SD är invandrare och kvinna. Om Ja-sidan vinner kan det leda till att L tar invandrarväljare från S.
Antalet invandrare som röstar på L är ungefär som antalet invandrare som är medlemmar/förtroendevalda för L. Det vill säga högst 1 av 10.
Citera
2021-03-28, 13:33
  #1408
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Bankkonsulten
Efter att ha lyssnat endel på debatten från partirådet är det verkligen ingen tvivlan att L inte har något alls att tillföra en högerregering. De kommer bara obstruera och driva politiken mot mer invandring, bidrag, HPTQ, vänstermedia och mångkultur om de väljs in. De som talar är antingen totalt för ett sammarbete med SD och är de för så är det enbart i syfte att kunna neutralisera SD så mycket som möjligt.

Röstar man höger enbart för temporära skattesänkningar (långsiktigt leder Ls politik till höjda skatter) så förstår jag att man kan tänka sig att rösta på L. Röstar man L för att man vill ha en högerregering så att invandring ska minska är man oerhört naiv och korkad.

Har lyssnat på nästan hela, och lyssnar fortsatt nu. Det är nu uppenbart för mig att L är ett parti som samlar skvatt galna och extremt destruktiva krafter. Förhoppningsvis faller Sabunis förslag så att de garanterat åker ur riksdagen 2022.
Citera
2021-03-28, 13:34
  #1409
Medlem
Reguluss avatar
Mats Persson (Partistyrelsen) säger att Sverige behöver ett maktskifte för att stoppa vänsterns kulturrelativism.
Citera
2021-03-28, 13:36
  #1410
Medlem
Reguluss avatar
Joar Forssell vill att L ska bli en motpol till nationalismen och yrkar bifall till reservanternas förslag.
Citera
2021-03-28, 13:37
  #1411
Medlem
När Folkpartiet kom med utspelet om språktest för medborgarskap fick de i valet 2002: 13,4%, jämför det med Moderaternas 15,3%. När ”kravliberalismen” dominerade i FP gick de nästan om M, nu när det är mesliberalism och S samarbete som gäller ligger man på 2%
Citera
2021-03-28, 13:38
  #1412
Medlem
stevenstillss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Regulus
Mats Persson (Partistyrelsen) säger att Sverige behöver ett maktskifte för att stoppa vänsterns kulturrelativism.

Ja visst. Det finns ingen anledning att L-are ska fastna i värdegrundsträsket. L-are ska inte vara kulturmarxister. Nån politisk kompass ska de väl kunna vaska fram.
Citera
2021-03-28, 13:39
  #1413
Medlem
Reguluss avatar
Camilla Mårtensson (Skåne) säger att regeringen inte klarat av att hantera krisen och att vi därför behöver en borgerlig regering. Bifall till PS förslag.
Citera
2021-03-28, 13:43
  #1414
Medlem
Reguluss avatar
Ännu ett ombud från Västsverige (Karl-Johan Wiktorp) som stöder Sabunis linje.
Citera
2021-03-28, 13:48
  #1415
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Regulus
Ännu ett ombud från Västsverige (Karl-Johan Wiktorp) som stöder Sabunis linje.
Men vi fattar att PS-förslag kommer att vinna din lilla bög.

Oavsett så åker L ut eftersom man tror man kan få fram en borgerlig regering utan att låta SD få inflytande.
Citera
2021-03-28, 13:51
  #1416
Bannlyst
Någon Ingeborg satt och flummade om att följa sitt hjärta och följa sin själ, oj vad vackert. Ta ditt pick och pack och dra. Känslor har inget i politiken att göra.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in