Citat:
Ursprungligen postat av
lillrobban77
Är ganska så ny inom detta med VPN, så ha överseende om jag ställer dumma frågor.
1. Vad är skillnaden på OpenVPN och WireGuard och vilken av dem ska man välja?
2. På OpenVPN hittar jag inställningarna för Killswitch, men vart är motsvarande funktion när man kör med WireGuard istället? Hittar ingen inställning för detta där?
3. Bör jag även använda Tor tillsammans med VPN, eller räcker det med VPN?
OpenVPN och WireGuard har ungefär samma uppgift, att tunnla nätverkstrafik, men skiljer sig en del i implementation/tillvägagångssätt. OpenVPN är förhållandevis gammalt, medan WireGuard är relativt nytt, med allt vad det innebär. PKI vs PSK, TCP vs UDP, etc.
Jag valde WireGuard över OpenVPN för mina site-to-site-tunnlar för att jag ville ha något resurssnålt som kunde uppnå högre hastigheter och för att jag inte behöver stöd för olika plattformar och krypteringsalternativ.
Har inget behov av killswitch-funktion i min uppsättning, så kan tyvärr inte svara på den frågan.
Tor och VPN är bara tekniska lösningar, för att besvara frågan är det enklare om du beskriver vad du vill uppnå.