Citat:
Ursprungligen postat av
prostetnic
Det du verkar fara efter är att det skulle vara skattepliktigt på ett sätt som folk inte är medvetna om, men det är ju inte samma sak som att transaktionerna i sig är olagliga. Det är framförallt inte tillräckligt för att motparten till transaktionerna skulle göra sig skyldig till något olagligt. Ej heller är det något som skulle befria motparten från sina åtaganden.
Kort sagt verkar du inte vara lite snett på topicen med din kommentar.
Stämmer helt att jag anför fel åsikter.
Kort sagt, den parten som gör vinst ska redovisa den skattemässigt enligt respektive lands regelverk.
Många här försöker argumentera för att de har rätt att göra transaktioner i annat land utanför även det landets regelverk.
I och för sig OK att vi småfiskar rör oss i en gråzon, det handlar om så summor att det gör varken till eller ifrån.
Problemet är när tex maffian ostört kan penningtvätta eller illegala regimer kan ostört transferera folkets tillgångar till sina egna legala konton.
Försök tänka steget längre än era egna små vinster.