Citat:
Ursprungligen postat av
LarryLarry
Bitcoins - eller för den delen även Ethereums - styrka relativt andra projekt påminner mer om religion än om teknik. Inte för att det inte är drivet av teknologi, utan för att teknologin inte tillhör något protokoll. Bitcoin grundar sig i en mytomspunnen "Satoshi"-legacy och har spenderat 11 år med att bygga ett globalt community med oerhört konservativa värderingar. Ethereum är å andra sidan George Hotz- eller Elon Musk-varianten av en religion, där ett globalt community enas i att allt alltid ska framåt och alla alltid ska kunna delta i att forma den utvecklingen. Inklusive på metanivå, d.v.s. vad Ethereum är. Detta blev kanske som mest tydligt när massa BTC-forks försökte tolka och tävla i "the true Satoshi vision", något som kändes helt befängt i ett Ethereum-community som skiter blankt i vem som tyckte vad eller varför eller när de tyckte det, och bara bryr sig om gemensam progress.
Det har stora teknologiska konsekvenser, där Bitcoins konservativa "religion" precis som du skriver gjort det till nuvarande stående "guld"-standard och Ethereums fokus på utveckling gjort det till vad som drivit crypto från att vara något som bara lagrar värde till något hela IT-världen experimenterar med.
Men vad jag vill komma till är att det är inte alltid den idag största "religionen" är störst imorgon också. Om jag får gissa den här utvecklingen på lång sikt tror jag faktiskt att Satoshi-testamentet är ett narrativ som inte kommer hålla för att skapa den största "religionen". Ethereum är svårare att säga så mycket om eftersom Ethereum-"religionen" idag handlar så mycket om att gemensamt just forma narrativet.
Om du läser om mitt inlägg se att det jag framförde egentligen inte hade någonting att göra med ditt argument att BTC är en religion att göra, utan att
BTC inte har någon så kallad pre-mine i den meningen som tidigare skribent menade är en risk med alla dessa nya altcoins.
Speciellt inte om man, som jag är tämligen övertygad om, tror att Satoshi är död och att ingen har åtkomst till hans hans nycklar.
Men för att svara på ditt långa inlägg, som var ett svar på något jag inte kommenterade, så måste jag säga att jag inte riktigt håller med om det heller, även om det finns en del näst intill religiösa BTC-fanatiker och cryptokrigen mellan vad som blev Core och Cash förstörde relationer och mer eller mindre dödade utvecklingen av Bitcoin.
("Satoshi Vision" aka BSV var inte ens en del av det. Det var ett senare påhitt av ScamCraig i samband med att lösningen på det fleråriga kriget blev en hard fork.)
Jag tycker personligen att det är synd att vi troligtvis inte kommer få se PoS i BTC, något som även kända och fortfarande aktiva (core)devs ansåg var en vettig framtid för BTC när de talade privat, nu när protokollet är som ristat i sten.
Det du beskriver om Ethereum, ett community som håller ihop och experimenterar var vad som tidigare drev Bitcoin framåt. Jag skulle absolut inte likna det (BTC) vid en religion, men idag är folk nedgrävda i sina olika skyttegravar varav en (mycket stark) är alldeles för mån om att inte riskera att värdet sjunker, och eftersom det är konsensusnärk så har utvecklingen därför i mångt och mycket stannat av.
Dessutom så tar folk med nya idéer hellre chansen att tjäna stora summor pengar på att skapa en egen chain/token i stället för att bidra till ett existerande rebelliskt community, som bitcoin en gång var.
Ethereum har inte samma problem då den lever i något av skuggan av Bitcoin, känner att de fortfarande måste utvecklas för att vara konkurrenskraftiga och är toppstyrt (något jag faktiskt inte tycker om men samtidigt har sina fördelar).
Jag menar alltså att Bitcoins haltande utveckling handlar inte så mycket om någon religiös syn på bitcoin som det har med rädsla och girighet att göra. Den växte helt enkelt för fort.
Angående att Ethereum var anledningen till att IT-världen fick upp ögonen för blockchains som ett verktyg för decentralisering så var nog startskottet snarare Namecoin, även fast den failade i slutändan, och idéerna om coloured coins. I det sammanhanget så var Ethereum ganska sen, även om DApps öppnade ögonen på väldigt många nya aktörer.
Åter igen, jag har absolut inga problem med altcoins så länge de har ett syfte, likt Ethereum. Som investering för vanliga enskilda spekulanter har jag dock svårt att se lockelsen samtidigt som jag ser en stor risk för nybörjare i crypto att bli blåsta på sin investering. Blåsningar som sker med hjälp av så kallade pre-mines.
PS. Jag tror verkligen inte att Satoshi-narrativet som du kallar det är vad som kommer hålla BTC vid liv, det är i så fall tilliten till att det är den man faller tillbaka på i blåsväder då den är simpel och alltid har funnits. Som guld, alltså. Det är inte heller guldets egenskaper som gör det till en så kallad safe haven, utan dess historia. Jag tror att samma sak gäller BTC, och jag tror även att det inte kommer kunna finnas någon safe haven öht inom crypto on någon annan crypto tar över bitcoins ledning i market cap.