2006-05-16, 15:27
  #1
Medlem
Ruskigbusss avatar
Eftersom jag sitter och låtsas jobba med en sida samtidigt som jag vistas här så har jag slagit på felrapporteringen av javascript i min IE.

Och ganska ofta får jag följande fel när jag söker, t ex nya inlägg.

Först är sidan grå.

Rad 582 - Error: object expected
Debuggern påstår att det är i den här raden det är fel:
HTML-kod:
<td id="navbar_search" class="vbmenu_control"><a href="search.php" accesskey="4" rel="nofollow">Search</a> <script type="text/javascript"> vbmenu_register("navbar_search", 1); 

Går jag vidare så blir det samma fel på rad 585:
HTML-kod:
<td id="usercptools" class="vbmenu_control"><a href="/search.php?searchid=7290414&amp;nojs=1#usercptools">Quick Links</a> <script type="text/javascript"> vbmenu_register("usercptools", 1); 

Sen kommer listan med inlägg - men en tredje rutan dyker upp, nu på rad 2427 - men samma fel, object expected.
HTML-kod:
<script type="text/javascript">
<!--
	// Main vBulletin Javascript Initialization
	vBulletin_init();
//-->

Ibland dyker andra fel upp när jag vill redigera nåt inlägg, t ex skriker den lite om Ajax (Nej, inte rengöringsmedlet). Kan ev vara nån annons, för det är lite sporadiskt förekommande.


Nu kanske jag får skylla mej själv, kan man tycka, men det kan ju ha något samband med slöheten. Om inte annat så bör det gnaga i yrkesstoltheten på designern.
Citera
2006-05-16, 16:09
  #2
Medlem
Scrambles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ruskigbuss
Ibland dyker andra fel upp när jag vill redigera nåt inlägg, t ex skriker den lite om Ajax (Nej, inte rengöringsmedlet). Kan ev vara nån annons, för det är lite sporadiskt förekommande.
Själva funktionen när man trycker på editera och får fram sin text, kan editera den och sedan skicka den uppdaterade tillbaka utan att hela sidan laddas om är ju gjord i Ajax(är ganska säker, kan inte ajax så värst bra). Så där verkar det vara nåt som inte stämmer helt, har själv upplevt att den funktionen har varit jäkligt seg men jag har ingen felrapportering påslagen så sånt ser jag ju inte.
Citera
2006-05-17, 17:10
  #3
Medlem
Ruskigbusss avatar
Bara jag som har problem?
Citera
2006-05-17, 17:39
  #4
Medlem
Pellenezs avatar
*host* http://www.flashback.org/showthread.php?t=254799
Citera
2006-05-17, 17:42
  #5
Medlem
Ruskigbusss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pellenez
*host* http://www.flashback.org/showthread.php?t=254799


Jojo, precis som om nån läser i den tråden. Det är väl knappast något av det som tagits upp som åtgärdats, och resten är användare som klantat sej.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in