Citat:
Ursprungligen postat av älskling
Jag fick mig massor med tankeställare och började ta fram en egen gärningsmannaprofil.. Märket på tröjan innehöll streck, kunde med lite fantasi fås till ett majjalöv, typisk hoodtröja..
Men det med att hans beteende och arrangemanget av kropparna tycker jag låter som en störd vouyerist som fotograferat sina offer för att ha bilder, sen tagit personuppgifter för att få mer djup i det hela och en mer personlig kontakt.. det skulle kunna förklara hur han kan gå så länge mellan morden också, han har ju sin egen media att njuta av..

Jag tror i så fall man hittar mördaren bland fågelskådande amatörfotografer som torskat för att ha stulit trosor på tvättlinor.. typ..
Jag kommer att tänka på Dennis Rader (alias BTK) som seriemördade i USA. Hans tillväga gångssätt verkar ha varit något liknande, att klä av offren, arrangera kroppar, ta foton och andra troféer - så som id-kort. Han våldtog inte heller offren, istället onanerade han bara.
Han mördade första gången 1974 och sista 1991 och greps 2005. Han har även extremt långa uppehåll mellan morden.
När han greps så visade han sig vara en "normal" familjefar.
http://en.wikipedia.org/wiki/Dennis_Rader
Så, kan det var någon form av light-BTK som vi har i Sverige?