2020-11-18, 20:39
  #1
Medlem
Greenspams avatar
Citat:
SSU-toppen Philip Botström är trött på influencers som inte tar sitt ansvar under coronapandemin.

Nu uppmanar han Stefan Löfven att bjuda in influencers som Bianca Ingrosso och Hanna Friberg till möte, för att få dem att förstå allvaret och hur de kan hjälpa till.

– Jag har blivit jäkligt provocerad, säger han.
https://web.archive.org/web/20201117...igt-provocerad

Är det vettigt att politiker som Botström vill detaljstyra enskilda privatpersoner?
Är det "influensers" roll att sprida regeringens coronastrategi?
Citera
2020-11-18, 20:42
  #2
Medlem
Tarrous avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Greenspam
Är det vettigt att politiker som Botström vill detaljstyra enskilda privatpersoner?

Botström såg ett tillfälle att få uppmärksamhet genom Aftonhoran - case closed.
Citera
2020-11-18, 21:21
  #3
Bannlyst
"SSU-toppen"? Haha, vad kommer härnäst? Samhalls-toppen?

Bara för att Botström har gått på Covid-19 så betyder det inte att vi andra ska anpassa oss.
Citera
2020-11-18, 21:21
  #4
Medlem
Regeringen ska aldrig någonsin, aldrig någonstans, tala eller samarbetar med Bianca Ingrosso eller andra influensers.
Citera
2020-11-18, 21:39
  #5
Medlem
Är det han som tog taxi för 8'000 kr av skattebetalarnas pengar när han åkte från en fyllefest till jobbet men åkte hem och la sig istället? Bättre att han anmäler om någon bryter mot lagen eller så får han skicka SVT på dem om de inte följer partiets interna regler.
Citera
2020-11-18, 22:45
  #6
Medlem
JymdKjams avatar
Missunnsamhet är allt såsseris moder. Klart man ska avundsjuk på en framgångsrik TJEJ framför allt.

Nä, här vann Lövfen inga nya röster...
Citera
2020-11-19, 02:14
  #7
Medlem
Custom_mades avatar
Vilken sopa! Som sosse borde han ta sitt liv och bespara alla framtida lidande.4qqq
Citera
2020-11-19, 03:03
  #8
Medlem
Om man som medborgare följer influensers råd får man väl skylla sig själv.
Men det är såklart inget tjock-Steffe ska kladda på för att detaljstyra.
Citera
2020-11-20, 23:46
  #9
Medlem
bombaccis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Greenspam
https://web.archive.org/web/20201117...igt-provocerad

Är det vettigt att politiker som Botström vill detaljstyra enskilda privatpersoner?
Är det "influensers" roll att sprida regeringens coronastrategi?


Det blir bara fånigt om statsministern skulle kalla upp någon c-kändis (menar influncers i stort) som mest lite ungdomar och folk som lusläser se & hör eller msn känner till. att bli uppkallad till statsministern är som att bli kallad till kungahuset och en av de största äror (?) som du kan få av det officiella Sverige. Så det blir att ge såna här pajaser alldeles för stort erkännande. Ungefär som om Kungen skulle kalla upp Robinson-Robban. Det blir bara fånigt. Sedan ska givetvis inte enskilda individer stå till svars för sina fester, men framförallt ge inte dessa personer någon uppmärksamhet. De kan fortsätta lägga ut sina ointressanta privatliv på sociala media och blogga om kläder och liknande men låt våra politiker och tjänstemän ha en större integritet och en större gloria på sig än att ramla ned i c-kändis träsket.
Citera
2020-11-21, 01:25
  #10
Medlem
raketers avatar
Nu är ju dessa personer inte bara "enskilda privatpersoner". De är offentliga personer som sysslar med att influera stora mängder människor. Det är därför de kallas influencers. Att man håller pli på dem är inte konstigare än att man håller pli på vilken reklam exempelvis tobaksbolag får göra, eller andra aktörer som riskerar influera stora mängder människor på ett sätt som är dåligt för samhället.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in