2023-02-21, 22:18
  #5149
Medlem
bradgardsindianens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LuiLui
Det är ju heller inte ovanligt att chefer som har gjort bort sig sparkas snett uppåt eller blir liggandes på elefantkyrkogården men det är kanske det du beskriver? Att en chef som inte längre får vara chef blir utsedda att utföra diverse ”utredningar” dvs arbetsuppgifter som ingen av oss dödliga ens begriper var de består i s.k pappersvändare.
Det finns gott om gamla lik på elefantkyrkogården som trots det håvar in mängder med lön. Vi dödliga får sparken om vi skulle göra samma ”misstag” som dessa arsel i polisledningen har gjort sig skyldiga till.

Brukar inte de där cheferna som får göra utredningar vara sådana som inte fungerar när det är något med dem som inte samarbete fungerar (man har lyft upp någon som ser ut som tuff och rak men visar sig vara ett @sshole som kränker andra och orsakar hög personalomsättning, kostnader i skadestånd för felaktiga disciplinpåföljder och/eller olagliga uppsägningar? Principiellt skulle man väl kunna skicka tillbaka dem till vanliga reguljära uppgifter de hade innan de blev chefer men invändningen brukar väl vara att de då blir överbetalda (fast det är väl bara att ge dem 0 kr i lönepåslag i x antal år i så fall?).
Citera
2023-02-22, 08:56
  #5150
Avstängd
Känns som att han kommer gå billigt undan, Polisen sköt ju palme o kom undan typical sverige
Citera
2023-02-22, 09:10
  #5151
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Malmens1
Känns som att han kommer gå billigt undan, Polisen sköt ju palme o kom undan typical sverige

Utredningen kom fram till att hon är välkvalificerad och inga fem begicks!
Hahaha
Citera
2023-02-22, 09:12
  #5152
Medlem
HAHAHAHHAHA

Vilken jävla parodi. Ingen har gjort något fel alla har skött sig bra.

Korrupt jävla sönderknullat land på alla sätt och vis.
Citera
2023-02-22, 09:14
  #5153
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av davidladde
HAHAHAHHAHA

Vilken jävla parodi. Ingen har gjort något fel alla har skött sig bra.

Korrupt jävla sönderknullat land på alla sätt och vis.

...Socialdemokrater som utreder Socialdemokrater, vad oväntat?
Citera
2023-02-22, 09:15
  #5154
Medlem
"Inga fel har begåtts"

HAHA!

Sagt av utredaren som polisen själva tillsatt.

Korruptionen är total.
Citera
2023-02-22, 09:17
  #5155
Medlem
Utredaren Viksten friade Thornberg sist. Och nu friar han honom igen.

Undrar varför Thornberg valde Viksten som utredare
Citera
2023-02-22, 09:19
  #5156
Medlem
Korruptionen är total.

Dags för justitieminister Strömmer att tillsätta en ÄKTA OBEROENDE utredning.
Alltså; en utredning där de som ska utredas inte bestämmer vem som ska utreda dem.
Citera
2023-02-22, 09:20
  #5157
Avstängd
Hoppas regeringen kliver in och sopar banan med svinen, de bara försvarar varandra. Löfving o staaf borde bli arbetslösa så även thornberg, HOPPAS SD FIXAR DETTA
Citera
2023-02-22, 09:21
  #5158
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Jdags
Utredningen kom fram till att hon är välkvalificerad och inga fem begicks!
Hahaha
Komedi på hög nivå, korrupt o riggat sverige
Linda kanske är rädd för mats :P
Citera
2023-02-22, 09:37
  #5159
Medlem
Benny98s avatar
Självklart förekommer svågerpolitik och att man anställer människor man ligger med. Det har alltid förekommit, och den som tror något annat är dum i huvudet. Det förekommer på alla nivåer i samhället.

Det räcker i Sverige att media skriver negativt om en chef, grundat på skvaller runt fikabordet. Man kommer inte att kunna bevisa ett skit, men det har blivit ett problem att ha kvar Löfving, så man kommer att se till att han omplaceras med bibehållen lön. Eller att han är kvar ett par månader och sedan bestämmer sig för att söka en annan tjänst.
Citera
2023-02-22, 09:45
  #5160
Avslutad
Linda bjuder alla fall på lite fägring, allt är inte negativt 😝
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in