Citat:
Ursprungligen postat av
InteSDbliven
Ja, två svenska gossar "med en koppling" till GM verkar det som.
Citat:
Ursprungligen postat av
InteSDbliven
Offren måste varit skyldiga en hel del till GM innan... Droger är inget vidare, ens för svenskar.
Citat:
Ursprungligen postat av
InteSDbliven
Är du säker att du läser i AB som jag skrev i mitt inlägg?
Anders Tordai vill inte uttala sig om någon eventuell koppling mellan gärningsmännen och offren, av respekt för de drabbade.
Det torde helt sakna "respektlösa" vinklar att skriva att BO och GM inte kände varandra rakt ut.
Det är här du får öva "på att läsa mellan raderna".
BO och GM kände tydligen varandra. Kanske via droger på något sätt.
Edit: Efter att ha läst inlägget innan inser jag att "kände" ska vara "ha koppling till" eftersom det är vad AB skriver. Det är inget random brott detta utan "koppling" finns tydligen mellan BO och GM.
Nej, det verkar 'inte alls vara viktigt för dig' att häva ur dig ryktet om att offren på något vis har gjort sig förtjänta av vad som hänt, eller åtminstone ej blivit slumpmässigt utvalda.
Med tanke på hur frekvent du i tråden hävdar detta verkar det vara av
ytterst stor vikt för dig att uppfattningen om slumpmässigt utvalda ej får fäste...
Detta bygger du på en polisens uttalande från polisen som består i att dem 'inte vill uttala sig' om eventuell koppling med hänvisning till respekt för BO.
Här är några simpla tänkbara förklaringar till detta, som inte skuldbelägger offren...;
1 - Polisen i fråga för att inte råka säga något han inte bör, är helt förberedd att
alla frågor som berör BO besvaras med
"vill inte uttala mig av respekt för BO", utan att ens lägga närmre tanke på vad frågan ens
är.
2 - Det finns en koppling, som består i att "dem kände till vem personen/erna var", och att uttrycka hur (exempelvis 'samma skola') riskerar att offentliggöra BO's identitet.
3 - Dem känner varandra, och har någon form av konflikt. Det kan man hamna i med sadistiska 9-timmars-tortyr-i-sträck-psykopater utan att själv ha gjort något dummare än att ha tittat på dem en sekund för länge, efter vilket dem ropar "EYYY; vad glor du på svennebög", en kaxig responskommentar i stil med "vad fan är ditt problem?", och BAM så är konflikten igång...
(Alla med faktisk erfarenhet av gansterblattar
VET att så är fallet... Dem som njuter av våld LETAR anledning att rationalisera användningen av det, och några
rationella skäl att ge dem som drogskulder är
inte nödvändiga för sådana personer.)
Jag förstår hur du tänker kring detta uttalandet om 'vill inte uttala av respekt till BO', och det skulle kunna vara så att du har rätt i ditt läsande mellan raderna, men det är bara
spekulationer! Sluta upp med att KONSTANT "rätta" folk i tråden om att BO och GM "känner varandra" när du bygger det på en otroligt lös grund och inte vet HUR dem känner varandra även om det skulle vara så, så lägg fan av med att anklaga BO för att vara KNARKARE som var "SKYLDIGA" en del hel till GM när du inte har någon som helst jävla aning om detta annat än de gissningar du trollat fram ur arslet!!
Bete dig med lite jävla respekt till att vi inte vet detta ännu och häv inte ur dig dina gissningar som om det vore konstaterade fakta eller ens välgrundade spekulationer när så inte är fallet!
Vi vet inte om dem var slumpmässigt utvalda, vi vet inte om dem kände varandra, och vi vet inte HUR dem kände varandra OM dem gjorde det. Till den som påstår annat säger jag bara -
PUT UP, OR SHUT UP!
Så har vi det klart.