Citat:
Ursprungligen postat av
Datordata
Är budgivning som börjar på 4000:-. Vad tror ni, är det för gamla grejer?
Ja och nej, de fungerar till dagens spel. Men vill du lägga ut 4000 kronor för något som snabbt närmar sig slutet för sin kapacitet som just "speldator"? Skulle själv känna mig tveksam till att lägga ut mer än drygt 2000 kronor på den datorn.
Kort sammanfattat - idag står man som köpare vid ett vägskäl med tre olika alternativ:
1: Köp en dator med en fyrkärnig i5:a (i5-2000-serien till i5-7000-serien), fullt medveten om att den snabbt närmar sig slutet av sin användbara tid. Men detta återspeglas även i de i många fall låga priserna.
2: Köp en dator med en fyrkärnig i7:a (i7-2000-serien till i7-7000-serien), fullt medveten om att även om den datorn kommer klara sig något år till börjar även den snabbt närma sig slutet på sin användbara tid.
3: Lägg ut några tusenlappar extra och satsa på en i5:a eller i7:a från 8000-serien eller senare eller en Ryzen 5/7 från 2000-serien och få en dator som kommer hålla många år framgent.
Inget av dessa är egentligen ett uppenbart dåligt val. Om jag idag vill spela exempelvis Fortnite eller CS:GO och inte behöver gå över 60 fps skulle en fyrkärnig i5:a tillsammans med ett hyfsat grafikkort och 16 GB minne fungera fint. Och detta går att hitta för drygt 2000 kronor. Eller gå upp till 3000 kronor och få samma dator fast med en fyrkärnig i7:a som kommer ha stabilare prestanda. Men bägge dessa val är ju sådana som fungerar bra idag, men kanske inte 1-2 år från idag. Men då är ju frågan om det är värt att lägga ut ytterligare 2000 kronor för att få lite bättre prestanda i vissa spel osv.
Men om sonen din är intresserad av spel och du ser detta lite långsiktigt skulle jag inte köpa en dator med färre än 6 kärnor. Han kommer slippa kompromissa kommande åren utan de flesta spel kommer fungera fint. Kan det inte vara värt de sista tusenlapparna för detta?
Vad gäller grafikkort och minne är detta givetvis något att hålla koll på i samband med köp, samtidigt är det också något som enklare går att ersätta i efterhand. Idag skulle jag inte köpt något sämre än ett GTX 1060 6GB som går att hitta för dryga tusenlappen. Visst, det går idag att klara sig med enklare/äldre kort. Men återigen handlar det om hur man ser på detta långsiktigt, och hur mycket han får ge upp för att spara in de sista hundralapparna.