Citat:
Ursprungligen postat av
ttsp
Vad sade Jesus om bröder som inte bara snubblar, utan med berått mod fortsätter att synda?:
"Om din broder har gjort dig någon orätt, så gå och ställ honom till svars i enrum. Lyssnar han på dig har du vunnit tillbaka din broder.
Men om han inte vill lyssna, ta då med dig en eller två till, för på två eller tre vittnesmål skall varje sak avgöras
Om han vägrar lyssna på dem, så tala om det för församlingen. Vill han inte lyssna på församlingen heller, betrakta honom då som en hedning eller en tullindrivare."
(Matteus 18:15-17 Bibel2000)
Men så går det ju inte till hos JV. Om ett vittne gjort nåt dumt, även om det bara skulle handla om att ha rökt en cigg eller tex ifrågasatt icke bibliska doktriner och denne blir utesluten så får ju resten av församlingen aldrig veta varför denne blev utesluten. Men de måste ändå omgående helt vända denna person ryggen.
Eftersom detta är en sk broder, bör du då inte få veta exakt -varför- du måste behandla denna som död?
Det står ju även i bibelcitatet ovan att detta ska talas om för hela församlingen så att även de kan försöka tala denna broder tillrätta. Ingenstans står det att endast tre personer av högre rang ska få veta och döma. Allt hålls väldigt hemligt inom JV.
Vidare så antyder verserna att om brodern går att talas till rätta där och då att det inte alls ska uteslutas. Men det förekommer ju inte hos vittnena. Om den dömande kommittén anser att brodern inte är “ångerfylld nog” så utesluts denne och har en lång väg att gå innan denne får komma tillbaka. Och som sagt, vi kan snacka om att ha rökt EN cigg här. Eller har setts ensam ihop med en person av motsatt kön. Eller kanske sa år 1974 att den inte tror på 1975. Osv, osv. De allra flesta uteslutningar beror på småsaker.
Det bisarra är ju att de vittnen som anklagas för sexuella övergrepp på barn inte blir uteslutna om den nekar och det inte finns ögonvittnen till övergreppet. Organisationen går t.o.m så långt att de hjälper att skydda denna person i en eventuell rättegång (USA).
Hur ska en utesluten person kunna få Jesus inflytande? Den förlorade sonen fick komma tillbaka till glädjetjut och öppna armar och herden lämnar resten av fårflocken för att leta efter sitt försvunna får.
De synder som nämns i bibeln handlar om grova perversiteter och därtill hör ju pedofili. Så typiskt att organisationen gör precis tvärtom, bannar för bagateller och blundar för pedofiler.