Citat:
Ursprungligen postat av mishima
Jo, egentligen är det så, men jag har börjat fundera mer och mer på Tyskland. Hemmalagen gör alltid bra ifrån sig och Tyskland är ett bra lag. De var i final i förra VM och de kommer inte att vara sämre nu. De har ett stabilt lag och växer Ballack fram som en ordentlig världsspelare blir de absolut farliga. Brasilien är favoriter, med Tyskland som första utmanare. De möts i finalen.
England hyllar alltid sig själva. Kvartsfinal är en maxprestation.
Instämmer; så har mitt tips sett ut senaste året. Brasilien-Tyskland i final; övriga semifinallag finns kanske i gruppen Argentina, Italien, Spanien och Holland. Har tidigare trott på Tjeckien, men deras fina generation tycks vara på nedgång.
Englands chanser är ungefär lika stora som Sveriges; kvartsfinal är mycket bra. Har aldrig förstått detta hypande av Englands landslag, särskilt utanför de brittiska öarna.
Italien har rejält med revansch att utkräva efter '02 och '04, och har egentligen inte fått till det på många år i stora sammanhang. Dags nu? Spanjorerna har rejält med kapacitet, och eventuella problem sitter (som vanligt) i spanjackernas eget huvud. Gamla hjälten Stoichkov sa en gång att han inte var överraskad av Spaniens problem i stora turneringar, eftersom "spanska lag alltid underskattar sina motståndare".
EDIT: Frankrike är fortfarande inte klara med sin generationsväxling enligt min åsikt, och riskerar ännu en flopp-turnering.
Finns det något afrikanskt lag med ordentlig kapacitet, tro?
- F.G