Citat:
Ursprungligen postat av BizzareAdvokado1989
Är det någon som kan namnge några filmer som liknar den riktigt schyssta rullen Wolf Creek? Inte sett the hills have eyes ännu, men vad jag förstått så är det väldigt lika? Fast förutom att det är en relativt normal snubbe i wolf creek så är det inavlade idioter i THHE? I wrong turn anda då alltså.
Stämmer. Rekommenderar dig att se "The Hills Have Eyes", finns både en äldre och en nyare remake, samt en tvåa som är mindre bra men fortfarande sevärd om man gillar dessa filmer.
Annars har du "Vertige" som följer i princip samma koncept. Finns även "Timber Falls", "The Hills Run Red" och "The Texas Chainsaw Massacre" (finns en prequel till denna med, samt en äldre version). Dock dessa sistnämnda gillade jag inte personligen, men de handlar mer eller mindre om samma sak som Wolf Creek och dess likar.
The Hills Have Eyes och möjligtvis första Wrong Turn är de enda utav dessa filmer som jag själv gillar.