Citat:
Ursprungligen postat av
AcS
Denne B. Ko. nämnd här, har jag hört talas om.
Han var en tid anställd vid Göteborgs Schackförbund,
och har haft polisutredningar om ekonomiska oegentligheter.
Jag vet att han lurade flera schackinstruktörer på deras arvoden. Dessa städslades av småföreningar i staden för nybörjarkurser i schack, men betalningen gick av praktiska skäl via Göteborgs schackförbund, dvs B K.
Uppgiften är säker, jag har själv pratat med två av dessa schackinstruktörer. Det KAN ha funnits flera!
Det är många år nu sedan dess, men jag minns samtalen.
Det som är udda är att han tilläts att han vara kvar inom förbundets lokaler, och därmed ha en fot kvar, fastän man mycket väl visste att han var en bedragare som bedrog de egna...
Jag antar dock att polisutredningen rann ut i sanden, och därmed ansågs han vara "oskyldig".
Kobbel var en intressant filur. Han konkade sina bolag regelbundet och lurade de flesta.
Stilen var sådan att man inte skulle bli det minsta förvånad om han släpade fram en fiollåda innehållande ett maskingevär ur bakluckan på sin bil.
Efter en tid så fanns det antagligen risk att jag skulle komma att se för mycket, vilket gjorde att han slutade att betala mina fakturor. Jag anlitade Justitia, det är väl i princip det enda inkassobolag som inte bebos av kriminellt slödder utan IQ. Kobbel fick en anmärkning och trassel med KFM. Tydligen ville han denna gång inte dra på sig för mycket, han hade en ny bolagskonstruktion, eller så var det så enkelt som att jag kände en viktig kund till honom, så han gick med på att betala mot att vi tog bort anmärkningen. Sedan hörde jag inte ifrån honon mer.
Vid något tillfälle så hade han gjort en stor kontanttransaktion med en polare. Polarn hade trixat med en siffra så att det såg ut som om han betalat ett större belopp än vad som betalats. Det där gjorde att SKV blev nyfiken på hur exemplaret i Kobbels bokföring såg ut. De åkte till Kobbel och bad om att få se bokföringen. Kobbel började att yra om att han inte visste något, varpå skattmasarna i princip hotade med dopp i toaletten vilket fick Kobbel att ta fram sina pärmar. Den ena skattmasen tryckte in Kobbel i ett hörn och ställde sig framför medans den andra letade reda på verifikatet och tog en kopia. Det hela gick fort, det här var inga praoelever. Kort därefter ringde Kobbels polare och var minst sagt upprörd.
Det var imponerade hur han lyckades ett köra ett av sina bolag utan att betala varken moms eller skatter och sedan vara igång med en ny bolagskonstruktion efter kk. Detta samtidigt som han höll god min mot sina anställda. Jag tror att han gillade att gambla. Han var visserligen en skurk, men jag upplevde honom inte som osympatisk. Visserligen hade han en suspekt fixare anställd, kanske vågade de inte ge sig på mig.
En gång så backade han ut från en parkering, högt tempo, i med backen, plattan i mattan och så pang. Kobbel ut ur bilen inom en sekund. Med sig tog han sin plånbok med minst 20 tusenlappar i. Tillbaka i bilen och plattan i mattan tio sekunder senare. Kvar stod en man med sin påkörda bil och ett antal tusenlappar i handen.