Citat:
Ursprungligen postat av
SerpentFang
Finns det något bra sätt att upptäcka specifika kemikalier i luften t.ex som stridsgasindikator tejp? Elektroniska medel?
Reaktiva kemikalier som finns i allmänt bruk brukar inte vara några problem att hitta detekteringskit för olika koncentrationer osv. Stridsgaser brukar dock vara lite knepigare att hitta på den öppna marknaden skulle jag tro men aldrig provat 'privat'.
Fosgen, klor, fluor etc... borde inte vara problem att hitta detektionskit för.
Har man en svag aning om vad man letar efter och det inte är reaktiva kemikalier brukar FTIR vara suveränt men instrumentet är inte billigt och kräver en hel del av sin användare för att det skall vara trovärdigt och/eller reproducerbart.
Som sagts tidigare, du bör nog precisera vad du vill mäta på, vilken koncentration och hur fort skall det gå...