2010-05-16, 12:37
  #3925
Medlem
Dr.Elmos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vapendragare
Någon som kan fixa min logo:

Denna bilden men örnen i mitten ska ersättas med mffs logo

http://forum.terrangbil.net/uploads/524/sk%C3%A5negrip_2.JPG

http://www.swedbankstadion.se/Om_stadion/~/media/F5FDCC01F32C4A8086D4BDDB7818662F.ashx?w=120&h=91&a s=1
Måste bara säga att dina bildval verkligen är usla kvalitetsmässigt.

Kärlek
Citera
2010-05-16, 20:04
  #3926
Medlem
fasons avatar
Tjena jag är i stort behov av en logga till mitt "musik producer alias" Där det ska stå

BMT
Hardstyle

något i liknande stil med detta

http://www.scantraxx.com/downloads/wallpapers/scantraxx_wallpaper4_1024.jpg


Vet ej om detta är rätt tråd, men det är bara att säga till om jag har hamnat på fel ställe.
(Ber om ursäkt för särskrivning.)
Tack på förhand.
Citera
2010-05-17, 00:27
  #3927
Medlem
AssLiquers avatar
Halloj alla!

Det är såhär att det är dags för mig att byta Header på min musikblogg, och jag undrar om någon av er photoshopare hade velat göra den åt mig. Ni kan ju göra den bara för att visa era skillz =)

Bloggen är en musikblogg med främst inriktning på electro-house. Headern ser i dagsläget ut såhär: http://harisvdzanic.blogspot.com/ men jag hade velat kombinera det blåa "natttemat" min logga har och kanske fräsha upp den med något som liknar denna headern: http://swehouse.blogspot.com/ , lite palmer, en nattklubb, en strand kanske?

Så kortfattat:

http://harisvdzanic.blogspot.com/ + http://swehouse.blogspot.com + lite motiv.
Ni väljer och bestämmer helt själva, huvudsaken är att det ska stå Haris v. Dzanic i headern.

Hade varit grymmt schysst att göra detta eftersom jag fattar noll i photoshop och jag är inte speciellt inriktad på bild och formgivning. Jag nämner självklart vem som har gjort headern och ni kan lägga en signatur på headern om ni vill.


Tack på förhand!

MVH
Assliquer
Citera
2010-05-17, 16:54
  #3928
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Dr.Elmo
Måste bara säga att dina bildval verkligen är usla kvalitetsmässigt.

Kärlek

tack men fatta inte de första
Citera
2010-05-17, 19:17
  #3929
Medlem
fredricoeees avatar
I skolan gör vi ett projekt där man ska komma på en idé eller uppfinning, våran grupp ska göra en hemsida till ett påhittat företag som säljer kontorsmaterial och skolmaterial osv. Och jag undrar om någon skulle kunna komma med ett förslag till en logga till hemsidan?

Kanske ska tilläggas att hemsidan inte kommer existera utan vi kommer endast visa bilder på hur hemsidan skulle kunna se ut.

Och just det, företaget heter smartoffice.
Citera
2010-05-18, 15:17
  #3930
Medlem
Legen-darys avatar
Jag skulle behöva lite hjälp här..

Jag ska göra en logga åt mitt korplag och det är inte så lätt att knåpa ihop en snygg logga i illustrator eller indesign så jag frågar er här om ni vet vart man kan hitta mallar till att skapa en klubb logga!
Citera
2010-05-18, 16:49
  #3931
Medlem
gottmospahedens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av adet
tjenare alla glada!

Jag håller på att starta ett UF företag, min affärsidé är att sälja schysta t-shirtar, linnen och eventuellt några koftar, som jag själv designar. Företaget kommer heta Gonewild och jag behöver en fräsch logotyp. Har ingen direkt inspiration angående hur loggan ska se ut, alla idéer är välkomna. Vill gärna ha logotypen lite digitaliserad om ni förstår vad jag menar! Den loggan som jag kommer använda får några exemplar gratis t-shirtar/linnen. Tack på förhand!


Tjenare Adet! Har slängt ihop några exempel!
http://www.filbanken.nu/uppladdat/20100518044813PMGONEWILD.pdf
Citera
2010-05-18, 17:26
  #3932
Medlem
Skulle någon kunna designa en logga med statistika motiv, typ tidsseriegraf, stapeldiagram eller liknande. Se gärna länk nedan

http://dragonartz.files.wordpress.com/2008/12/_graphics-statistics-graph-preview2-by-dragonart.png?w=495&h=495
Citera
2010-05-18, 17:49
  #3933
Medlem
Heej!
Någon som skulle kunna göra en logga åt mig?
Ska vara till min youtube kanal där jag kommer skapa en del pixelgrafik videos.

Har tänkt mig något sorts blött och grönt löv i vector grafik som ska vara stilrent, och med en text där det står Sourzu
Texten bör också vara någon grön färg och passa in med loggan.

[Edit]
Lövet kan gärna vara lönn, då spelet har det som en logga och det hör till namnet också.
__________________
Senast redigerad av Sys32 2010-05-18 kl. 18:07.
Citera
2010-05-18, 18:28
  #3934
Medlem
gottmospahedens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sys32
Heej!
Någon som skulle kunna göra en logga åt mig?
Ska vara till min youtube kanal där jag kommer skapa en del pixelgrafik videos.

Har tänkt mig något sorts blött och grönt löv i vector grafik som ska vara stilrent, och med en text där det står Sourzu
Texten bör också vara någon grön färg och passa in med loggan.

[Edit]
Lövet kan gärna vara lönn, då spelet har det som en logga och det hör till namnet också.

Sheet1:
http://www.filbanken.nu/uppladdat/20100518062743PMSOURZU.pdf

Sheet2:
http://www.filbanken.nu/uppladdat/20100518062743PMSOURZU.pdf
__________________
Senast redigerad av gottmospaheden 2010-05-18 kl. 19:24.
Citera
2010-05-18, 21:29
  #3935
Medlem
Tjo, skulle behöva få fram en logga åt morsans lilla företag. Hon har haft det en stund men inte varit i behov av någon logga. men nu ska hon sponsra någon speedway-kille och behöver därför en logga .Hon är sömerska och syr allt ifrån brollopsklänningar till arbetskläder. Företaget heter Torgan Trade & Söm KB. Vet inte om "KB" ska va med så det får ni själva avgöra.
Enda kraven är att den ska vara relativt enkel (då den ska vara som tygmärke och inte bli rörig) och att det INTE är någon trådgrej och/eller en nål.

Annars är jag tacksam för ALLA förslag.

Tack på förhand.
Citera
2010-05-19, 07:24
  #3936
Medlem
Tjenare, har funderat på en tatuering nu ett tag och jag har bestämt mig för en Färjestad tatuering på överarmen/axeln. Men jag vill inte ha en vanlig logga i färg som jag har sett många andra har, utan jag är sugen på en svartvit logga elr en varg elr något annat färjestad förknippad med skuggningar osv. Sen vill jag ha 1932 i den på något snyggt sett. Då jag är totalt pissdålig på ps så undrar jag fall det är nån vänlig själ som skulle kunna hjälpa mig med det här.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in