Citat:
Ursprungligen postat av
oggson
Är Tove helt klar för masstarten? Bör hur som helst bli uttagen nu när alla bakom Lindström och Rosenberg har gjort så platta insatser. Sen är det frågan om inte stafettsträckan är lite för kort för att vara optimal för Tove, men gör hon en bra masstart ligger hon ändå bra till för stafetten.
Abrahamsson nog den som ligger längst ifrån stafettlaget i dagsläget. Kanske att man skulle köra Bångman på startsträckan i stafetten, sedan Tove och Märta i någon ordning och avsluta med Lindström. Frågan är om vi har råd att avvara Lindström till sistasträckan.
Moa Hansson bör väl åka sista sträckan. Att någon slog av hennes stav i semifinalen kan hon väl inte rå för. Hon hade säkert tagit sig till final om hon hade haft två stavar. 3,3 km ska hon orka köra trots sin långvariga sjukdom. Bångman bör väl också klara 3,3 km så Bångman, Rosenberg, Lindström och Hansson tror jag det blir. Tove får nöja sig med 15 km.