Citat:
Ursprungligen postat av
gabrielle2
Vi människor är sega ja men virus är bra mycket intelligentare än människan. Fast den inte är levande sägs det. Någon form utav liv och hjärna måste det ju ha.
Egentligen helt otroligt att de där knappt synliga små sakerna kan förändra sig till monster och dessutom byta monsterdräkt lite då och då. Häftigt mitt i denna Covida- 19 pandemin.
Jag tänker så här. Vad var det som gjorde att SARS-CoV-2 skapade sjukdomen COVID-19.
Vilken pytteliten detalj var det som skapade sjukdomen.
Skulle vilja ha varit där mitt i viruset och sett hur det gick till 😂😂
Jag tror att det bara är något som bryter ner om det inte kan leva på sin värd. Det vore som sänt från Gud om vi får en enorm pandemi och sedan kan lösa viktiga gåtor. Nu drömmer jag bara men ändå. Sedan så växer det mer och mer, om vi kan stoppa det här, men nästa gång då? Överlever man? Jag har inte barn så jag bryr mig inte. Givetvis ska man vara rädd om de svaga. Vi är starka nog för det här. Men Afghanistan exempelvis. 22 sjuka idag (och säkert ett fåtal testade) och Iran är en smitthärd. Tror den högsta dödligheten kommer ske i Afrika och Mellanöstern. Nåväl, som männen där behandlar kvinnor eller de svagaste så kanske de behöver smärta. Vilket inte stämmer, det är vi som har det gott som behöver lära oss. Meeen, tror inte min död skulle kännas för någon. Om man känner sig religiös. Tänk att det skrämmer bort terrorister. Mäktigt som Guds hand. För i slutändan må vi ha olika starka kroppar, något mer vis diskriminerar inte sjukdomar. Jag får aldrig vård och har varit extremt dålig förr. Kanske klarar jag mig ännu en gång utan vård. Hoppas du och din familj iallafall mår bra 😊