2020-03-14, 19:25
  #101077
Medlem
5,811 döda nu, stiger hela tiden

https://www.worldometers.info/coronavirus/
Citera
2020-03-14, 19:25
  #101078
Medlem
3zas avatar
Googleöversättning (av nedanstående ECDC-dokumentet)
•Att förebygga kontakt mellan barn är en känd förebyggande åtgärd vid influensautbrott och pandemier
• Universitet och andra utbildningsinstitutioner är också områden där ett stort antal människor
samlas i trånga utrymmen
• I studier av influensautbrott har båda åtgärderna oftast den största effekten när de appliceras tidigt
i överföringsfasen och när de varar tills patogenens cirkulation minskar (dvs. efter
flera veckor)
• Behov av att också förhindra möte / samling av ungdomar utanför skolan för att säkerställa effektivitet

Observations- och modelleringsbevis från tidigare pandemier (t.ex. influensapandemier) och från erfarenheterna med COVID-19 i Kina indikerar att det tidiga, avgörande, snabba, samordnade och omfattande genomförandet av sociala distansåtgärder sannolikt kommer att vara effektivare för att bromsa spridningen av viruset än försenade åtgärder [6-8]: det uppskattas att om en rad icke-farmaceutiska interventioner, inklusive social distansering, hade genomförts en vecka, två veckor eller tre veckor tidigare i Kina, kan antalet fall ha minskats med 66%, 86% respektive 95%, tillsammans med att antalet drabbade områden avsevärt minskas [9]


Citat:
Ursprungligen postat av 3za
S.4 i detta dokument från ECDC:
https://www.ecdc.europa.eu/sites/default/files/documents/social-distancing-measures-in-response-to-the-COVID-19-epidemic.pdf
• Preventing contact among children is a known prevention measure in influenza outbreaks and pandemics
• Universities and other educational institutions are also areas where large numbers of people
congregate in confined spaces
• In studies of influenza outbreaks, both measures usually have the biggest effect when applied early
in the transmission phase and when they last until the circulation of the pathogen decreases (i.e. after
several weeks)
• Need to also prevent meeting/gathering of youths outside school in order to ensure effectiveness

Observational and modelling evidence from past pandemics (e.g. influenza pandemics) and from the experiences with COVID-19 in China indicates that the early, decisive, rapid, coordinated and comprehensive implementation of social distancing measures are likely to be more effective in slowing the spread of the virus than delayed actions [6-8]: it is estimated that if a range of non-pharmaceutical interventions, including social distancing, had been conducted one week, two weeks, or three weeks earlier in China, the number of cases could have been reduced by 66%, 86%, and 95%, respectively, together with significantly reducing the number of affected areas [9].
Citera
2020-03-14, 19:25
  #101079
Bannlyst
Många skriver att den vanliga influensan är värre, men Corona ersätter inte den vanliga influensan, Corona är ytterligare ett virus som plussar på, så sluta skriv dumma kommentarer snälla. Och Corona är värre.
Citera
2020-03-14, 19:25
  #101080
Medlem
LeeVans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av qwerty-66
Men tegnell sa att Vargen bara vill kramas ;-)

Jaa, och dom flesta tror fortfarande på karlslusken. Detta folk är förståndsbefriat och kommer att få lära sig den svåra vägen.
Citera
2020-03-14, 19:26
  #101081
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CassandraC
Så vården är i total panik nu, och detta är fortarande bara början, vad hände med den goda beredskapen vårt interna propaganda organ flaggade om för en vecka sedan?

Varför stänger inte sverige gränserna och skolorna som ALLA andra länder som drabbade? Vad är det för jävla skit land vi lever i egentligen, helt otroligt... hur många ska behöva bli drabbade innan de prioriterar folket först? Antar att prio är att gränserna ska vara vidöppna för de ekonomiska migranterna som befinner sig mellan turkiet och grekland, de måste ju få sina bidrag asap.
Nä. Vad får dig att tro det?
Citera
2020-03-14, 19:26
  #101082
Medlem
johan.sthlms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pythia
Lördagkväll och mycket alkohol genererar vissa inlägg.....


dricker inte i såna här kaos tider, bilen står redo fulltankad redo att köra ut vildmarken!
Citera
2020-03-14, 19:26
  #101083
Medlem
RivenFlushs avatar
Någon som såg TV4 Nyheterna precis och live intervjun med Tegnell på länk?

Jag tolkade det som att han började prata om att det är positivt att dra ut smittkurvan med åtgärder och blev då avbruten av nyhetsankaret som bara sa ”Frågan kom lite väl snabbt där” två gånger och så gick de direkt vidare till annat - kändes sjukt skumt...
Citera
2020-03-14, 19:27
  #101084
Medlem
Är ni också trött på att detta med covid-19 ska politiseras? Spyr på det. Man drar in SD, migration och allt möjligt för att vinna politiska poäng. Herregud, vi står förmodligen inför en allvarlig global kris och det enda som betyder något i nuläget är hur vi ska göra för att i första hand begränsa smittspridningen. Blir så jävla trött..
Citera
2020-03-14, 19:27
  #101085
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av M.LADY
Ja det begriper jag men jag menade om man kan få dem samtidigt?
Men om hen har befunnit sig i karantän i fem dagar så låter det konstigt. Men visst, rent teoretiskt kan man få olika virus samtidigt. Och/eller en bakteriell åkomma på det.
Citera
2020-03-14, 19:27
  #101086
Medlem
IAmAMisanthropics avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -DaRude-
Haha, they wish.

Tvivlar jag på. Därför de tar till både genomtänkta och rena panikåtgärder nu.
Citera
2020-03-14, 19:27
  #101087
Medlem
Karmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CassandraC
Så vården är i total panik nu, och detta är fortarande bara början, vad hände med den goda beredskapen vårt interna propaganda organ flaggade om för en vecka sedan?

Varför stänger inte sverige gränserna och skolorna som ALLA andra länder som drabbade? Vad är det för jävla skit land vi lever i egentligen, helt otroligt... hur många ska behöva bli drabbade innan de prioriterar folket först? Antar att prio är att gränserna ska vara vidöppna för de ekonomiska migranterna som befinner sig mellan turkiet och grekland, de måste ju få sina bidrag asap.
För svenska politker är lika förljugna och inkompetenta som resten av etablissemanget. När vi genomlevt det här måste vi se till att det blir räfst och rättarting. Och att vi får en ny regim med en Sverigevänlig politik. En regim som prioriterar svenskar framför utlänningar.
Citera
2020-03-14, 19:27
  #101088
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av cunundrum
Utestället Nöjesfabriken i Karlstad, överlistar coronaviruset: https://www.nojesfabriken.se/coronaviruset/

Man ställer alltså inte in sina evenemang, utan delar upp kvällens spelning och genomför den två gånger istället.

Dessutom säger de sig ha som ambition att genomföra så många evenemang de bara kan.

Får byta namn till Coronafabriken. Höjden av ansvarslöshet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in