Citat:
Ursprungligen postat av
aju1891
Inte ofta jag skriver nåt eller hoppas nåt, men jag hoppas du dör.
Du fattade inte ens vad jag skrev, eftersom du är en blödig jubelidiot som önskar livet ur folk och inte har vett nog att tänka logiskt innan du börjar gråta för att någon skrivit något kränkande.
Bara i USA dör en äldre person var 20e minut av att trillat och slagit sig. Låt det sjunka in.
Alla fattar ju att 80-90 åringar inte har så många år kvar, med eller utan det där viruset. Faktum är att många av dem som dött förmodligen även innan led av andra komplikationer, det är nämligen väldigt vanligt i de åldrarna. Det är omöjligt att säga hur många år de förlorade, men vi alla kan hålla med om att det rent statistiskt inte var många år.
Poängen är inte att det är bra att gamlingar dör, eller att det inte spelar någon roll alls. Det är hemskt och tragiskt. Poängen är bara att gamlingar dör. Så är det, kan du leva med det?
Antingen i covid-19, eller på grund av andra orsaker.
Min fråga var relevant - är det rimligt att hela världen kollapsar bara för att äldre människor som statistiska exempel, nu även råkar dö av ett annat virus? Men du tycker alltså folk ska dö om de frågar detta. Du är ju sjuk i huvudet.