Citat:
Ursprungligen postat av
Drullknull
Det håller jag inte med om, ekonomins begränsningar att upprätthålla en onödigt stor vårdapparat för en eventuell pandemi som kommer vart femtionde år är inte realitiskt, det är ingen som vill eller kan betala för den överkapacitet som krävs. Något liknande "krigsberedskap" för en pandemi finns inte.
Här finner vi problemet, frustrationen du beskriver är inget annat ett utslag för existentiell ångest, ett rop på hjälp i en upplevd osäker tillvaro. Sedan finns det pösmunkar som tar livet med en klackspark.
Masspsykosen är ett långt större problem än coronaviruset.
Det kanske du tycker. Själv anser jag det en självklarhet att det ska finnas lager med masker, handskar, dräkter osv, som står sig ganska länge, i händelse av pandemier, som vi vet kommer. Att man knappt har så det räcker för nåt hundratal patienter är givetvis oacceptabelt. men ett resultat av högerns nedmonteringspolitik och bidrag till de rika istället för de behövande.
Att en myndighet som FHM INTE har färdiga planer för att sätta gränser för X antal personer, inte har färdiga planer för hur man ska kunna stänga skolor i händelse av kris osv finner jag än mer oacceptabelt. Hur du inte kan göra det begriper jag inte.