2020-03-01, 10:41
  #47737
Medlem
Richard-IIIs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SiamGnome
Det beror på historiska och nuvarande resemönster att Thailand och Singapore har fler fall. Båda länderna gör ett ganska bra jobb. Dock har du en poäng. Thailand har väl screenat nu nästan 3 milj passagerare. De har väl hittat kanske nu 90 Patient of Intrests (PuI) genom den screeningen. Vad jag vet så har ingen av dessa varit positiva på coronaviruset.

Dock kunde man ha lite mer information vid flygplatserna i Sverige. Speciellt flyg från Ital och Iran. Gärna på flera språk. Screeningen, som görs vid flygplatser är mest för att lugna befolkningen i det stora hela så till eller från.

Ja, bra resonemang. Enig om att informationen kunde vara tydligare, särskilt då en del passagerare kommer från länder där kunskap om sjukdomen och vad man skall göra för att skydda sig och andra troligen är sämre. Screeningen är dock mer för att lugna massorna, och det kan ju vara ett syfte i sig.
Citera
2020-03-01, 10:44
  #47738
Medlem
midvintermorkers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av severustheemperor
https://www.worldometers.info/coronavirus/

29 döda i Italien av 1128 bekräftade fall, d.v.s. 2,6%. Detta är ett betydligt bättre väntevärde än dödsfall per dag eftersom det finns en fördröjningseffekt på flera veckor (folk som blir sjuka idag dör inte idag utan långt senare). Hur kan man inte förstå det?

Förresten, var hittar du siffrorna 34-38% dödlighet per dag?
__________________
Senast redigerad av midvintermorker 2020-03-01 kl. 10:51.
Citera
2020-03-01, 10:44
  #47739
Bannlyst
Dr John gar live klockan 11.00

https://www.youtube.com/watch?v=AAwYFEcvvOc
Citera
2020-03-01, 10:44
  #47740
Medlem
Pakistan stänger gränsen till Afghanistan pga Corona

Pakistan to close border with Afghanistan for 7 days

The announcement came a day after two more people tested positive for the novel coronavirus in Pakistan, taking the total number of infections in the country to four.
Citera
2020-03-01, 10:45
  #47741
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hamsterboll
Låter så märkligt att barn inte kan smittas? Hur går det till? Finns det andra sjukdomar som inte barn smittas av?

Det senaste utlåtandet från WHO att barn inte sprider det till vuxna. Står ingenting om att barn inte kan få det
Citera
2020-03-01, 10:45
  #47742
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hamsterboll
Låter så märkligt att barn inte kan smittas? Hur går det till? Finns det andra sjukdomar som inte barn smittas av?

Barn kan smittas, men det är sällan de utvecklar symptom. Det är en skillnad.
Citera
2020-03-01, 10:46
  #47743
Medlem
Madagascars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Jag begriper inte detta. FHM har ju sagt att viruset bara smittar vid mycket nära kontakter, som i en familj, ett hushåll. Men dessa läkare och vårdpersonal har väl inte haft sådan närkontakt som man har i en familj? De borde även vara experter på hygienprocedurer. Så hur kan så många bli smittade i denna situation? Sanningen måste ju vara, att viruset är SUPERsmittsamt!

Det känns lite som att FHM borde lägga ner, och att enskilda aktörer borde få sköta detta i stället. Samordningen kan skötas över forum och media i stället... ALLT är bättre än att FHM håller i det.
Ja, det är konstigt och oroväckande. Kan det finna något annat i sjukhusmiljön som gör att de anställda löper stor risk att smitta varandra?

Men varför är det bara sjukhuspersonal som konstaterats smittade!? Det kanske kan vara för att man har prioriterat testningen av personalen. Jag läste igår (förrgår?) att det var 200 patientkontakter som de 3 (nu 5) sjukhusanställda hade haft. Det tar väl tid att testa 200 (om de nu ens försöker göra det). Så eventuellt kommer det snart komma rapporter om att flera patienter som varit på den aktuella ögonkliniken har blivit smittade.
Citera
2020-03-01, 10:46
  #47744
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Madagascar
Det var likadant i Hubei. Initialt var kvoten döda/friskförklarat mycket hög men sjönk efterhand. Inte så konstigt... man dör i peaken (eller tidigare) av sin sjukdomsfas och det tar tid att bl friskförklarad. Smittade kvinnan i linköping verkar inte vara friskförklarad än - drygt 4 veckor efter att hon rapporterades sjuk - eventuellt är hon fortfarande inlagd på sjukhus.

Det sjönk ju förmodligen mest pga Kinas extrema åtgärder dock. Svårt att se många andra länder klara av något sådant när det väl slår till hårt.
Citera
2020-03-01, 10:47
  #47745
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av santos_deville
Har Norge redan gått om Sverige i corona fall? Har för mig att Norge hade noll för bara någon dag sedan.

Har inte koll, men att den smittade läkaren tilläts springa runt med symptom på ett sjukhus lär ju ha bidragit till en kraftig ökning av fall. I Sverige har ju mest folk utan så mycket kontakt med andra smittats.
Citera
2020-03-01, 10:48
  #47746
Medlem
Denne man är om möjligt ännu värre än vår egen Anders Tegnell. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Etiopier och chef för WHO. Han vägrar kategoriskt att rekommendera några åtgärder men säger samtidigt att chansen att stoppa viruset minskar. Jag tror till stor del AT får sina order från denne man.

Jag tycker att det är ganska uppenbart att WHO låter denna pandemi drabba med full kraft. Han vet att hans eget land Etiopien inte kan drabbas och tycker säkert bara det är bra att de rika länderna får en rejäl smäll. Man kan kalla det ett passivt folkmord.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tedros_Adhanom
Citera
2020-03-01, 10:50
  #47747
Medlem
severustheemperors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av midvintermorker
29 döda i Italien av 1128 bekräftade fall. Hur får du detta till 36-37% dödlighet din jävla pappskalle?

Om du fattade det enkla Konceptet att det räknas på avslutade fall. Du kan inte uttala dig om något som inte hänt.
Citera
2020-03-01, 10:50
  #47748
Medlem
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Florman
Har inte koll, men att den smittade läkaren tilläts springa runt med symptom på ett sjukhus lär ju ha bidragit till en kraftig ökning av fall. I Sverige har ju mest folk utan så mycket kontakt med andra smittats.

Japp. Men det är bara en tidsfråga, innan någon som har ett liknande arbete, där han/hon träffar mycket folk och i värsta fall har närkontakt (typ just vårdpersonal som måste komma nära patienterna och till och med röra vid dem) smittats. Och sedan kommer spridningen att gå fort... Efter ett visst antal fall är det inte möjligt att hålla på och spåra längre, och då blir spridningen okontrollerad.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in