Citat:
Ursprungligen postat av
DURN80
Finns massor att diskutera. Sveriges Covid-19 statistik gällande avlidna inkluderar alla som avlider med Covid-19 i systemet, oavsett om det var sjukdomen självt de avled av eller inte. Det är en skev och vilseledande siffra. En siffra som bara idioter tar som fakta. Men tro vad du vill, om du vill tro att Sverige har 6:e plats i döda per miljoner innevånare, så för all del, tro det.
Att vara korkad 2021 är ett val.
Statistik är jättesvårt att hantera för de som vill ha sk klara besked som t.ex. journalister och andra konspirationsteoretiker. Ett resultat somdetta baserad på 228 journaler från särskilda boenden i Stockholm:” i17 procent av fallen var covid-19 den huvudsakliga dödsorsaken. För den stora majoriteten, 75 procent, pekar man på att infektionen bidragit till att personen avled. Där har faktorer som ålder, skörhet och sjuklighet spelat in.
I övriga fall, 8 procent, bedömer man att annan sjukdom orsakat att personen avled. ”
kan dessa människor inte hantera alls, alldeles för många om och men och, huga, sannolikheter! Lägg till att journaler inte tycks vara överdrivet standardiserade och så har du ytterligare en osäkerhetsfaktor att hantera.
Enklare då att bestämma att alla som har corona när de dör åker in i facket ”Död med Corona ” även om de träffats av blixten. Men då kan man ju hänga upp sig på detta ”med” istället.