Citat:
Ursprungligen postat av
Lennart.Bladh
Hela Kina borde vara i Lockdown.
Är inte ett dugg orolig över Kina om jag ska vara ärlig. Det är ett land som har tagit tag i situationen och satt rekordmånga i karantän. Det är inte många länder som har den typen av handlingskraft. Därifrån är smittorisken mer eller mindre kapad nu.
Är mer orolig över inkompetensen i Mellanöstern och i Sverige där vi är för mjäkiga och förmodligen är väldigt oförberedda.
Som någon annan skrev i tråden: den största faran och anledningen till att smittan fortsätter poppa upp över hela världen är utan tvekan folks motvilja att sluta resa.
Om alla bara drastiskt slutade nöjesresa i tre månader skulle göra en ENORM skillnad. Bara idioter chansar och åker utomlands nu. Det spelar ingen roll hur frisk/fit man är. Man åker på viruset oavsett. STANNA HEMMA.