Citat:
Ursprungligen postat av
MAKHASHANAH
Vet inte. Är influensadöd massmord?
Nu såg jag at du redan fått svar men jag utvecklar lite.
Undlåtenhet att stoppa en samhällsfarlig smitta eller medvetet sprida den kan absolut kallas för massmord på samma sätt som att släppa ut eller hålla tyst om ett känt giftgasutsläpp i samma samhälle.
Fram till idag kan det nog endast kallas inkompetens och vårdslöst då de gissningar hur det skulle utveckla sig inte säkert går att fastställa som medvetna och beräknande på korrekta data, vi som har lite insyn vet dock att de enda gissningar som slagit fel är antalet döda över population och ev. framtida men i c19-smittan men det är nog inget som kommer upp till ytan med klara papper.
Från och med nu är det dock ett annat läge, nu finns tillräckligt med data för att kalla ett fortsatt spridande massmord även bland de på beslutande position, inte så att de inte hade datan innan men nu kan de inte längre slå ifrån sig att de inte visste, det sätter hela hanterandet i ett nytt läge.
Men, det går fortfarande att vända skutan, fler döda och massa onödigt mänskligt lidande tillsammans med mycket mer förstörd ekonomi än vad som varit nödvändigt om vi gjort detta för en månad sedan men ändå.
Vi testar, spårar och isolerar smittan, alla som inte är smittade tar hand om ekonomin inom landet.
När vi sedan är smittfria så är det bara vänta på antivirala, att smittan försvinner eller ett eventuellt vaccin, tills dess lever vi i ett smittfritt och öppet samhälle.
Att någon idag sitter och hoppas på att det kommer starta upp och bli "som vanligt" efter detta i vår värld och det skulle motivera att avdöda de gamla och svaga för att rädda deras gamla liv betyder bara att de inte förstått att den gamla världen inte kommer tillbaka under våran livstid oavsett hur ung du än är idag.
Det blir en ny värld när detta är över, hur vi beter oss nu är vad som kommer definera oss i den och vad vi behöver för vår självkänsla och vår framtid är ett medmänskligt och etiskt hanterande av denna krisen oavsett resultat.
Betyder det att lika många dör och blir allvarligt sjuka så är det så, det viktiga är att inte offra de svaga för något så abstrakt som ekonomin för det är något som kommer göra att vårt samhälle blir obeboligt för normalt tänkande och kännande folk.