2020-04-22, 22:59
  #252853
Medlem
MowCows avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Undrar om Sverige kommer gå om Holland och Storbritannien?

Det spekuleras att Storbritannien egentligen har dubbelt mera döda än vad som officiellt rapporterats vilket skulle skjuta upp dom till nummer 1 på listan.

https://www.ft.com/content/67e6a4ee-3d05-43bc-ba03-e239799fa6ab
Citera
2020-04-22, 22:59
  #252854
Medlem
HGs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av stacanovist
Vad tjockisen kommer berätta på PK idag:

1 - Ansvar!
2 - Restriktioner på folksamling. Max 45 personer.
3 - Ansvar!
4 - 1,8 meters avstånd mellan borden på uteserveringar. Samt max 8 pers vid varje bord.
5 - Ansvar!
6 - Det kommer en liten mu...oj sorry, han trodde han var o lekte med grannens barnbarn.

Lena AB: 89% stöd. Rekordsiffra genom tiden!!!!!!

Och något av detta berättade Steffe statsminister om på dagens pressträff. Men kom ihåg att tvätta alla händer och fötter så överlever du!!
Citera
2020-04-22, 22:59
  #252855
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gloffgloff
Stockholms smittskyddsläkare pratade ner masker hos befolkningen i Aktuellt 21

De är ju brist på dem så det är ju lättare att prata ner dem än att skaka fram fungerande.
Citera
2020-04-22, 23:00
  #252856
Medlem
Såg inte Löfvens tal men blev besviken när en viktig del verkade handla om majbrasor.
Citera
2020-04-22, 23:01
  #252857
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av antisocial666
Haha herr Bolund vart ju helt våldtagen i kvällens Aktuellt.

Nu kräver alla utom S/MP att regeringen dessutom går in med direkta cash i varje företag för att hindra KK.

Jheesus, det kommer kosta +500 miljarder och då har vi redan en kostnad på minst 10 miljarder för varje 10'e dag som korttidspermitteringarna lyder.

Det här är katastrof.

Det här är 90 tals kris ggr5.

Ni förnekare i tråden som påstår att Sverige går clean ur detta. Var bara tysta.

Kvartsmiljon nu kortidspermitterade under 20 dagar

Jag har gett upp. Gå full in med cash till alla företag. Gör som Trump skicka ut pengar till folk. Ännu fler permitteringar. Låt det falla, jag blir så förbannad av att man inte satte folket som kom till Arlanda i karantän.
Citera
2020-04-22, 23:01
  #252858
Medlem
HGs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av okok1
Stockholm har nått kulmen?

Stockholm kommer inte att nå kulmen förrän mot slutet av sommaren och sedan startar allt upp igen.
Citera
2020-04-22, 23:02
  #252859
Medlem
HAARPs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DikT
Mycket prat från FHM/regering om alla som måste ta sitt ansvar. 70-plussare, restaurangägare, affärsinnehavare, riksgrupper etc etc
Alla utom regeringen måste ta ansvar för att minska smittspridningen verkar det som.

Men vi måste ha några som inte tar sitt ansvar också och hjälper till att sprida smittan i "lagom" takt.
Om alla tar sitt ansvar och följer rekommendationerna till punkt och pricka så sprids inte smittan alls eller väldigt väldigt lite och då uppnår vi inte den önskade flockimmuniteten.
Citera
2020-04-22, 23:02
  #252860
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MowCow
Det spekuleras att Storbritannien egentligen har dubbelt mera döda än vad som officiellt rapporterats vilket skulle skjuta upp dom till nummer 1 på listan.

https://www.ft.com/content/67e6a4ee-3d05-43bc-ba03-e239799fa6ab

Ok. Det kommer nog Sverige få svårt att överträffa.
Citera
2020-04-22, 23:02
  #252861
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gloffgloff
Stockholms smittskyddsläkare pratade ner masker hos befolkningen i Aktuellt 21

EDIT: "I Aktuellt får Per Follin även frågan om huruvida ansiktsmasker kan vara en poäng för stockholmare som ger sig ut på gatorna.

– Kan man inte använda dem på korrekt sätt riskerar det att sprida smittan vidare. Man ska ta av och på masken på rätt sätt. Vi använder inte det annat än i vårdsituationer och att använda det på stan har ingen effekt som vi bedömer det, svarar han. "

https://www.dn.se/nyheter/varlden/det-nya-coronaviruset-folj-utvecklingen-live-/
Takk for informasjon! Det er veldig dumt at han pratet ned masker hos befolkningen.

Jeg tenker at det ikke vil være et stort problem å lære seg å bruke maskene korrekt. Det vil vel være nok med en bruksanvisning tror jeg.
Citera
2020-04-22, 23:03
  #252862
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av orvarino
Helt korrekt, om man lägger ihop hälsopolitiskt åtgärdbara dödsfall och dödsfall av yttre orsaker (mord, olyckor, självmord etc) så är det i runda slängar 10.000 per år. Varje år.

Lägger du till det som är från lagstiftaren ytterligare påverkbart (alkohol, rökning - alltså inte narkotika) så hamnar du på 18.000 dödsfall som kunnat undvikas med preventiva åtgärder.

Frågan kring proportionalitet har flugit rakt ut genom fönstret.
Ja verkligen om man jämför en världsomfattande pandemi som utan åtgärder krossar ett lands sjukvård och skördat massor med liv med mitträcken och viltstängsel i trafiken. Det här är en enda sjukdom som vi skulle kunnat ha stoppats tidigt eller minimerat döende i. Det kan vi inte göra med till exempel cancer annat än att forska mer och anpassa sjukvård efter. Omkring 200 döda i trafiken pga av fylla, trötthet, otur eller bara dumhet ska inte jämföras med detta ingen bad om. Det finns en massa annat med vi kan undvika så vi kan dö en normal död senare i livet och inte på detta ovärdiga vis. Här vill ni inte ens ge människor en chans, ett val, utan dom som är gamla eller sjuka ska acceptera denna död så plånboken hos er kan vara välfylld. Vill ni själva bli behandlade på detta vis och helt utan medmänsklighet och solidaritet? Vad händer om kommunismen kommer tillbaka och ni blir ställda utan val och hjälp? Vad händer då ni själva blir gamla och yngre har liknande tankar?
Citera
2020-04-22, 23:03
  #252863
Medlem
orvarinos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Undrar om Sverige kommer gå om Holland och Storbritannien?

Säkerligen Nederländerna, men det beror mycket på hur de rapporterar in dödsfall (eller inte rapporterar). Avvikelsen mellan ökningen av antalet döda i Nederländerna i förhållande till snittet och antalet registrerade coronarelaterade dödsfall indikerar att de underrapporterar (eller så har de fler pandemier på gång samtidigt. OBS skämt).
Citera
2020-04-22, 23:03
  #252864
Medlem
Pre 1914s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HG
Löfven vet att en katastrof är ankommande när han snackar om att midsommar är borta och att detta kommer att ta en lång tid.
Vad vet han som inte vi vet redan?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in