2020-03-31, 07:28
  #175117
Medlem
"Italia har nå i realiteten vært i en smitte-lockdown i tre uker, med i all hovedsak stengte butikker, barer og restauranter og folk har blitt nektet å forlate hjemmene sine med unntak av helt nødvendige ærend.

Og nå ser altså tiltakene ut til å virke, for antall nye smittede går ned. I tillegg er rekordmange italienere erklært friske, melder Reuters.

– Vi ser nå en graf som ikke lenger stiger som en oppoverbakke. Den har flatet ut, og dette er noe vi registrerer med stor interesse og med stort håp, sier Lombardias president Attilio Fontana til avisen La Stampa."
https://www.vg.no/nyheter/i/P9xRqe/italiensk-avis-antall-nye-smittede-i-lombardia-gaar-ned

Franco Locatelli, som leder det italienske helsedirektoratet, fortalte også at antallet som har fått påvist smitte går ned, på tross av at de tester like mange som de har gjort de siste dagene. I tillegg er antallet som trenger intensivbehandling, ikke like høyt som ved begynnelsen av forrige uke.
__________________
Senast redigerad av POlROT 2020-03-31 kl. 07:31.
Citera
2020-03-31, 07:29
  #175118
Medlem
milofos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ExtraKebabsas
Dödligheten lägre än man trott (0.66%) https://www.thelancet.com/journals/laninf/article/PIIS1473-3099(20)30243-7/fulltext

Experterna här inne tillbakavisar detta in... 3.... 2... 1...

Har varit konsensus bland "experterna" här ett ganska bra tag att vi kommer landa kring nån procent, eventuellt det dubbla om vården inte klarar trycket.

Tycker dessutom att det en del pysslar med här i tråden är rent ut sagt pinsamt. Så fort man hittar något som talar för sin sak så kissar man på sig och sätter sig framför tangentbordet: "NEJ VI KOMMER INTE ALL DÖ, ALLT ÄR SOM NORMAAAAAALT!!! SLUUUUTA!!!!! " precis som att en "vinst" här på forumet kommer förändra den hysterifyllda stoppa-huvudet-i-sanden-verklighet dom befinner sig i. Men fullt så enkelt är det inte.

Men låt oss nu säga att antagandet att 0.66% stämmer (och det är och kommer förbli ett antagande tills vi fått omfattande tester av en eller flera befolkningar), detta innebär ändå att den totala dödligheten är 13-26 gånger högre än vanlig influensa när man tar med spridningen i beräkningen. Det funkar alltså inte att stoppa huvudet i sanden. Det är på riktigt. Och du behöver inte kissa på dig. För detta till trots, så kommer du sannolikt inte att dö.
Citera
2020-03-31, 07:31
  #175119
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av POlROT
"Italia har nå i realiteten vært i en smitte-lockdown i tre uker, med i all hovedsak stengte butikker, barer og restauranter og folk har blitt nektet å forlate hjemmene sine med unntak av helt nødvendige ærend.

Og nå ser altså tiltakene ut til å virke, for antall nye smittede går ned. I tillegg er rekordmange italienere erklært friske, melder Reuters.

– Vi ser nå en graf som ikke lenger stiger som en oppoverbakke. Den har flatet ut, og dette er noe vi registrerer med stor interesse og med stort håp, sier Lombardias president Attilio Fontana til avisen La Stampa."
https://www.vg.no/nyheter/i/P9xRqe/italiensk-avis-antall-nye-smittede-i-lombardia-gaar-ned
Underbara nyheter!
Men se'n är det ju det där med orsak o verkan...
Citera
2020-03-31, 07:35
  #175120
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pythia
Underbara nyheter!
Men se'n är det ju det där med orsak o verkan...
Ja det er virkelig gode nyheter
Det med orsak og verkan; tenker du at det kan hende at de hadde fått de samme positive resultatene uten å stenge ned?
Citera
2020-03-31, 07:35
  #175121
Medlem
Hamsterbolls avatar
Sverige verkar ju klara sig bra! Hur kommer det sig? I Italien Spanien och Frankrike dör de som flugor men här är det lugnt trots noll restriktioner
Citera
2020-03-31, 07:36
  #175122
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Så ligger det nog till. Men man får också tänka på att det är frågan om ett virus som inte existerat bland människor tidigare och som verkar vara väldigt smittsamt. Så vi kommer sannolikt ha betydligt fler smittade än vid en vanlig säsongsinfluensa som vi dessutom har vaccin emot. Allt pekar på det och mörkertalet av smittade är antagligen mycket stort.

Jag tror att COVID-19 egentligen är ganska harmlöst. Problemet är att det i vissa fall utlöser ett i det närmaste explosivt förlopp och det verkar ha att göra med en dysfunktion i immunförsvaret. Det är det som slår så hårt mot riskgrupperna där man riskerar död eller mer eller mindre permanenta skador med långt sjukdomsförlopp som kräver avancerad vård och efterföljande konvalescens.

gör man sitt jobb ordentligt på FHM så kommer man distribuera 10 miljoner hemtester för att kartlägga hur många som har antikroppar när detta är över.

Ingen vet men det har skrivits att 0.7% av alla fall upptäcks, resten glider under radarn antingen med lätta symptom eller asymptomatiska.

Betänk också att Svenska har en lång tradition av att inte gå till sjukvården i onödan så det kan nog ligga en och annan hemma med väsande andning som hoppas på att det skall bli bättre.

Sjuktalen är höga men jag hittade ingen jämförelse year-on-year.
http://www.mynewsdesk.com/se/falcksverige/pressreleases/hoeg-sjukfraanvaro-men-smaa-foeraendringar-aktuell-sjukskrivningssituation-27-slash-3-2020-2986246

http://www.mynewsdesk.com/se/lansstyrelsen_i_dalarnas_lan/pressreleases/laensstyrelsen-informerar-om-laeget-i-dalarnas-laen-27-mars-2020-2986257

http://www.mynewsdesk.com/se/skovde_kommun/pressreleases/pressinformation-fraan-skoevde-kommun-angaaende-covid-19-2986763
Citera
2020-03-31, 07:36
  #175123
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av POlROT
" Nå undersøker portugisiske helsemyndigheter om 14-åringen Vitor Godinho er Europas yngste offer for covid-19."

"Den unge futsal-spilleren Vitor Godinho døde i går på Hospital de São Sebastião i Porto, og kan være den yngste kjente personen som er død av covid-19 i Europa.

Helsedirektøren i Portugal har foreløpig vært tilbakeholden med å angi covid-19 som dødsårsak, selv om gutten hadde testet positivt for viruset, på grunn av underliggende sykdommen. Den direkte dødsårsaken skal undersøkes nærmere, skriver den portugisiske avisen Diario de Noticias.

Ifølge portugisiske medier skal tenåringen ha hatt psoriasis, en hudsykdom som kan påvirke immunforsvaret og kan opptre sammen med andre alvorlige lidelser, som diabetes, hjertesykdom og depresjon."
https://www.vg.no/nyheter/utenriks/i/Adwl2E/vitor-14-testet-positivt-for-coronaviruset-doede-paa-sykehus
Det finns också en del nya medicinerar man ger mot psoriasis som är väldigt effektiva men går ut på att modulera immunförsvaret:

T.ex. TNF-hämmare:

https://alltomibd.se/faq/vad-ar-tnf-tnf-alfa-och-tnf-hammare/

Humira kontraindikationer: https://www.fass.se/LIF/product?userType=0&nplId=20150901000020#contraindi cation

Andra:

Cosentyx kontraindikationer: https://www.fass.se/LIF/product?userType=0&nplId=20131024000203#contraindi cation

Tremfya kontraindikationer: https://www.fass.se/LIF/product?userType=0&nplId=20180731000068#contraindi cation

Verkar vara en livsfarlig kombination. De som har reumatism brukar numera också behandlas med dessa nya preparat.
Citera
2020-03-31, 07:37
  #175124
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tdlefnierregus
https://www.expressen.se/nyheter/studie-coronaviruset-inte-lika-dodligt-som-vi-trott/



Tycker Covid verkar ha kämpat om influensan redan

Den stora skillnaden är antalet smittade, inte dödligheten i sig. Det är det stora underlaget som gör att i worse case 40000 (6milj*60%*0.66%) pers kommer dö i corona i Sverige medan knappt tusen dör i influensan (6milj*10%*0.1%). Det innebär att flera unga och friska kommer dö i corona även om den individuella risken är mkt låg. Den individuella risken att dö i corona generellt är alltså typ 1 av 350. Är man under 40 typ 1 på 2000, är du dessuto frisk och utanför riskgruppen kanske 1 på 10000. Detta har de flesta icke hypokondriker utanför denna domedagstråd insett för länge sen (om inte hela världens statistik är mörka). Men många i denna tråd har uppenbarligen grova svårigheter att ta in detta.
Citera
2020-03-31, 07:38
  #175125
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av POlROT
Ja det er virkelig gode nyheter
Det med orsak og verkan; tenker du at det kan hende at de hadde fått de samme positive resultatene uten å stenge ned?
Ja, det tror jag. Men också att det är för tidigt att utvärdera olika åtgärder till fullo.
Citera
2020-03-31, 07:40
  #175126
Medlem
Gefundenes Fs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tdlefnierregus
Du säger att det upptäcks när man går till sjuksyrran betyder ju att du först måste gå dit relativt ofta. Jag var senast på en vårdcentral för 4-5 år sen och då var jag där för att få en ny allergimedicin och då testade de inte mitt blodtryck. Så det var kanske 10 år sen någon kollade mitt blodtryck men det betyder ju inte att jag inte har högt blodtryck om jag inte lider av det, jag vet helt enkelt inte.

Astma är också en underliggande sjukdom där folk har dött. Läste både att den där 16 åriga tjejen i Frankrike hade mild astma och någon sjuksköterska i New York som inte var överviktig i 45 årsåldern där den enda kända underliggande sjukdomen var astma

När de gör en hälsokontroll brukar alltid blodtrycket tas men då är man kanske 50-60 år Då tycker läkarna att man ska göra en lite bredare kontroll. Jag hade det på jobbet genom ett avtal.

Är man yngre än 50 tar de bara blodtrycket om man är tjock eller trött eller sover dåligt. Man måste be om det annars. Jag har en egen blodtrycksmätare det är min 3;e en handledsmätare enkel bra kalibrerad med vårdens. Man får blodtryck och puls. Går hjärtat ojämnt indikeras det också.

Astma belastar lungorna, det går tungt att andas på grund av allergin. Kommer viruset in i lungorna kan det vara droppen man orkar inte syresätta kroppen. Kan vara så att andningsmusklerna helt enkelt måste vila men det finns ingen vila man får mjölksyra i dem och man slutar helt enkelt att andas.

Har man astma i unga år så påverkas kroppen man får sämre lungkapacitet och det lever man med resten av livet. Det gör att andetagen blir mindre effektiva du får jobba mer för samma mängd syre.

Jag är säker på att om man står och lyssnar på löparna på Stockholm maraton hör man inte andningen på löparna i eliten deras lungkapacitet är fullt tillräcklig. Hjärta blodomlopp antalet röda blodkroppar järnmättnad (HB) etc är det begränsande. Men längre ner i leden hör man dem som flåsar hörbart de måste ventilera mera.
Citera
2020-03-31, 07:41
  #175127
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Krillolero
Var accelererar dödstalen och var är kurvan flackare?

Här är de sista tre dagarnas antal covidoffer i andel av resp. lands totala dödstal:

62,5% Bulgarien
61,5 Ukraina
60,9 Tjeckien
60,0 Rumänien, Bosnien, Mexiko
57,1 Colombia
55,6 Ryssland
52,4 Dominikanska Rep.
50,0 Michigan
48,4 Polen
47,6 Pakistan
47,5 Staten New York
46,3 Österrike
46,2 Finland
46,1 UK
45,7 Portugal
45,6 Tyskland
45,5 New Jersey
45,2 Turkiet
44,4 Thailand
43,7 Belgien
43,6 Brasilien
43,5 Argentina
40,6 Norge
39,1 Grekland
38,2 Kanada
37,5 Chile, Indien
36,8 Holland
36,6 Texas
35,7 Louisiana, Schweiz
35,2 Kalifornien
34,0 Frankrike
33,9 Ecuador
33,4 Spanien
33,3 Ungern
32,5 Danmark
31,6 Australien
30,8 Filippinerna
30,3 Marocko
29,7 Malaysia
28,7 Indonesien
28,1 Sverige
26,8 Egypten
25,0 Israel
21,2 Italien
16,7 Staten Washington
13,7 Iran
12,5 Japan
12,0 Sydkorea

Ska bli intressant att jämföra med överdödlighet i Sverige så småningom. V 12 (16-22/3) var läget normalt. I Italien dös det - om inte som flugor - så i alla fall mer än normalt den veckan. Siffran ovan känns som att coronadrabbade får dö hemma.

Här en karta där man kan följa överdödlighet.

https://www.euromomo.eu/slices/map_2017_2020.html
Citera
2020-03-31, 07:41
  #175128
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hamsterboll
Sverige verkar ju klara sig bra! Hur kommer det sig? I Italien Spanien och Frankrike dör de som flugor men här är det lugnt trots noll restriktioner

Det finns ju ett par här i tråden som hävdar att det går great för inga har dött.

Sen finns det oss andra som hävdar att det inte börjat ännu när man tittar på kurvan
https://www.worldometers.info/coronavirus/country/sweden/

Sen finns det ett helt gäng som blir galna av ord som "killgissa" och lite lättsama ord som ditt "dör de som flugor".

Nu har det varnats från läkare inom vården att 6 April kommer det slå i kapacitetstaket och bli kaos.
Det var också då Italienarna och spanjorerna började dö som flugor och i dagsläget så lägger man i Italien alla över 65 åt sidan nedsövda så dom får dö.

Tittar du här så ser du att Norge är betydligt bättre på att rädda liv än Sverige,
https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in