Citat:
Ursprungligen postat av
OllarSenoritas
Såg inte hela filmen; då sätts det i ett annat ljus. Ändrar fortfarande inte mitt första intryck av henne.
Verkar inte som det med tanke på vad du skriver nedan.
Förmodligen fördomarna. Resten är dina fördomar om människor som resonerar logiskt och över din mentala nivå.
Då var det tur att jag inte gjorde det.
Imponerande med tanke på att du inte kan läsa ordentligt.
Ja texten var begriplig. Din tolkning av den var dock fullständigt obegripligt dum. Ta resten i PM om du har sådana problem med läsförståelsen.
Du är obegripligt dum!
Du är arg på kvinnor generellt, för att du anser att det är större andel kvinnor än män som är positiva till mångkulturen.
Där har du förvisso rätt, men sedan är du ändå minst lika arg på en kvinna som vågar stå upp och säga ifrån, och går till och ner på en nivå som är fullständigt chockerande.
Hennes hårfärg tilltalar inte din empati.
Ska vi säga ifrån, så ska vi minsann komma ihåg att vara mainstreem-snygga, så vi tilltalar svenska män, som då förhoppningsvis backar upp.
Men inte du. Du dömer henne lika illa som en batikhäxa som vurmar för ensamkommande barn. Hon ska fan skylla sig själv, och det är hennes fel att hennes barn får glåpord och hot kastade efter sig. Att Hampus ställt upp för sin syster och fått en picka mot bakhuvudet, hade givetvis kunnat motverkas om mamman tog sig samman som kvinna, och visste att hon borde leva på existensminimum och inte leka lila fjorton, så dom kunde flyttat.
Det är helt ok att flyktingvågen i sin tur tvingar svenska kvinnor på fly med sina barn till en sämre levnadsstandard på grund av andra omkostnader!
Allt det här hade hon fattat, om hon inte varit så obstinat att hon betalade 76kr för en hårfärg!
Märker du hur dum du är? En vek svensk man, som nedvärderar en kvinna som är modigare än dig själv.
Skäms!
Edit: OCH JO, du sa att hon var omdömeslös på grund av att hon la pengar på hårfärg, du sa också:
Mindre pengar på skit, mer pengar på boende, bättre prioritering. Det är kontentan
Är inte det en jämförelse av omkosrnader?
Du är bara riktigt pinsam.
Jag tänker inte ta det i PM.
PMade du henne, eller skrev du din åsikt om henne här för att försöka få andra att döma henne på dina grunder.
Åter igen, skäms!