Citat:
Ursprungligen postat av
Eaglesandshit
Där ser man, det är alltså på min födelsedag.
Ja så är det ju, jag har aldrig upplevt spel i lägre divisioner, dom som har minnen från matcherna då är ju iaf 50 år nu. Jag kommer knappt ihåg 90-talet.
Jag tror inte det blir så hemskt dock, idag får vi hoppas att det ser bättre ut än mot Kalmar, vi har redan vunnit i Borås i år, måste sluta bjuda på mål dock.
Vilken go present...
Det tordes ju vara åtminstone 60 år som är den gränsen. VI gick trots allt upp säsongen 76, visst kan man vara född 70 och ha nåt diffust minne av att ha gått med på nån match i div.2 men det är nog mest minnen man skapat av att ha fått det återberättat för sig.
När man ser det i det perspektivet inser man hur länge sedan det faktiskt är vi spelade i sådana där serier.
En pinne igår är helt okej, vi kunde råkat illa ut vid Giannis miss och bollen i kryssribban men med lite tur knött in nån boll med.
Citat:
Ursprungligen postat av
MangoChutney
Absolut en oerhört viktig poäng. Nu gäller det att förvalta detta och se till att vinna kommande hemma match mot Varberg och få lite luft under vingarna och därefter luta sig mot den klassiska klyschan att ta en match i taget.
Avseende Söder är risken dock uppenbar att det kommer vara försent. Söder, eller rättare en ersättare i Söderklass, hade behövts från start. Även Kharaishvilis frånvaro har påverkat spelet märkbart. Senfärdighet och ovilja att värva kapabla ersättare kan mycket väl visa sig vara det som skickar ner oss i Superettan ...
Vi måste helt enkelt slå Varberg hemma kommande helg, jag tror det blir en extremt avgörande match. Efter den väntar ju AIK och MFF borta och där tar vi normalt sett inte poäng som vi är iår. En torsk mot Varberg eller rentav bara oavgjort vore därför förödande.
Det finns inte så många matcher att rädda upp det kvar på.
Jag tjötade redan innan säsongen om att en forward till var det viktigaste att få in men då fokuserade alla på mittback, det behövdes det med men där fanns iaf NÅT alternativ, det fanns noll bakom Söder.
Sedan att Giorgi skulle vara borta så mycket kunde ingen sia om, han har ju inte direkt varit skadad mycket innan och det var maximal otur helt enkelt.
Det blir en strid mellan oss, HIF, Kalmar och Falken. AIK ligger förvisso också på 21 pinnar men har två matcher mindre spelade än oss och HIF dessutom har det gänget värvat sig till platsen.