De har varit på flykt bra länge nu och pengar växer inte direkt på träd.
Jag ser tanken som en möjlig förklaring då ingen har sett/hört något om dessa individer på väldigt länge.
Sista spåret slutar vid bilaffären där J*ssi stod som ägare och sålde bilen vidare i våras.
Det verkar inte finnas något som talar för att de har lämnat landet eller ens kommunen..
Beröm till dig, även om vi inte vet säkert att de rånade Ica Alnö. Bra spaning.
Citat:
De dömda mördarna Roman Rasouli, 28, och Jussi Laamanen, 27, som varit på flykt efter dödsskjutningen i Nacksta misstänks nu för flera grova rån mot Ica-butiker i södra Sverige. Och polisen här utesluter inte ett samband med rånet mot Ica på Alnö.
– Vi har naturligtvis varit i kontakt med polisen i region väst, säger Jonas Holmström på polisen.
Efter rånvågen mot matbutikerna – nu misstänks Nackstamördarna för fler brott
19 januari 2022 16:45
De häktade mördarna Roman Rasouli, 28, och Jussi Laamanen, 28, misstänks nu för nya brott.
Utöver att de ska ha rånat Ica på Alnö är de misstänkta för en stöldturné i norra Sverige.
När åklagarna under tisdagen begärde de dömda Nackstamördarna Roman
Rasouli och Jussi Laamanen omhäktade stod det klart att brottsmisstankarna mot dem hade blivit fler.
Tillsammans med ytterligare en man har de suttit häktade sedan i november, misstänkta för grovt rån mot Ica-butiker på Alnö, i Floby och i Alingsås, samt för grovt vapenbrott.
Nu är de misstänkta för ännu en stöldvåg mot flera verksamheter i Ångermanland och i Jämtland, främst matbutiker.
– Det har framkommit under utredningen. Det är en serie stölder och stöldförsök uppe i Norrland tiden innan det grova rånet på Alnö. Antingen har det varit frågan om att man har genomfört fullbordade stölder eller försökt genomföra stölder, säger kammaråklagare Mathias Johansson som är en av åklagarna i målet.
Motivet bakom rånen och stölderna kan han inte gå in på. Även en kvinna i 25-årsåldern från Härnösand misstänks tillsammans med männen för det grova vapenbrottet, och för medhjälp till grovt rån.
– De förnekar brott, säger Mathias Johansson.
Vad är det som knyter de här personerna till Alnö-rånet?
– Specifikt vad kan jag inte gå ut med av hänsyn till förundersökningssekretessen. Det pågår många utredningsåtgärder. Man har kunnat knyta dem till flertalet rån och stölder. Det finns samband mellan gärningarna, säger Mathias Johansson.
Enligt åklagaren påträffades flera skjutvapen i samband med att de inblandade greps i Värmland i november. Han vill inte kommentera om de har kunnat knytas till något av rånen.
Häktningsförhandlingarna har hållits under onsdagseftermiddagen och fortsätter under torsdagen. Ännu är det för tidigt att säga när det kan bli aktuellt med ett eventuellt åtal.
Ytterligare en kvinna i 20-årsåldern sitter också häktad i målet.
– Hon häktades för någon vecka sedan misstänkt för medhjälp till de grova rånen i Floby och Alingsås, säger Mathias Johansson.
De två männen dömdes till 18 års fängelse för ett mord i Sundsvall men flydde från sina straff. Nu åtalas de för en rad nya brott – bland annat flera grova rån där de tvingat till sig kontanter under vapenhot.
Nackstamördarna åtalas alltså för en rad nya brott. Bland annat rån mot några ICA-butiker i Västsverige. Någon med FUP?