2019-11-20, 09:56
  #1789
Medlem
Albusdlxs avatar
Media verkar vääldigt angelägna om att måla upp bilden av en svartsjuk pojkvän. Man kommer aldrig referera till detta som ett hedersmord. Om de nu skulle visa sig att han är skyldig till mord dvs. Får väl se om några nya uppgifter kommer ut idag.

Fadime vänder sig i sin grav.
Citera
2019-11-20, 09:57
  #1790
Medlem
Vad är namnet på mgm? Ålder?
Citera
2019-11-20, 09:57
  #1791
Medlem
tigerwolfs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Peeero
Skulle han styckad henne, vilket inte är ett lätt jobb, så skulle dom definitivt hitta tillräckligt mycket bevis, det går inte att städa bort.

Styckmördaren Maria Kish städade dock bort precis allt i lägenheten, alla fogar golv mm tiom allt i avloppsrören, hon styckade kroppen i badrummet och det enda dna:t de hittade sen var från ugnsplåten när hon försökt grilla upp huvudet.
Citera
2019-11-20, 09:57
  #1792
Medlem
JymdKjams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Weicon
Varför kan inte bara blatten berätta var han gömt henne?
Bespara familjen lite smärta istället för att dra ut på det oundvikliga

Empatistörning hos MGM kan antas.
Citera
2019-11-20, 09:57
  #1793
Medlem
SwedishHouses avatar
Det värsta är endå att han har haft fem dagar på sig, at röja undan bevis
Citera
2019-11-20, 09:58
  #1794
Medlem
Titianas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av monocerotis
Med tanke på GM är uppväxt på Dalaberg gettot går det vägar genom hela Bulid skogen passerar Bulidsjön sen brännplatsen i vägskälet även en mindre tjärn ligger där. En jacka hittades även igår (osäker på geografisk plats) Misstänkte GM verkar vara en klen figur samt inte den mest smarta med tanke på hur kläder har bränts där även brandsläckare varit inblandad. Tänker på plats om han nu skulle vilja göra sig av med en kropp. En fundering är den bil med fyra mörkhyade som körde förbi brännplatsen i skogen Måndagskväll... Ingen väg man kör random eller genar utan att ha ett ärende där uppe i skogen. Kan vara nyfikna bara men tycker att man stannar och frågar hur det går inte bara kör vidare, märkligt beteende.

Vilka mörkhyade män i bil? Sett av vem?
Källa tack
Citera
2019-11-20, 09:58
  #1795
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Wrucebayne
Vad är det som egentligen pekar mot hedersbrott snarare än ett faktiskt svartsjukebrott?

Vet vi att han är religiös eller är det bara för han har utländskt namn det spekuleras i detta?

Det mest troliga är väl att det har skett av svartsjuka, likt mordet på Lotta eller Therese Roja?

Exakt.
Det behöver inte ha ett skit med religion att göra.
Han har bott i Sverige i ganska många år. Han har jobb, lägenhet, flickvän och har varit en riktigt sjyst och snäll kille enligt vänner och familj.
Han verkar leva som vem som helst i Sverige.
Av nån anledning så kraschade han förra veckan. Troligtvis svartsjuka.
Han har mördat på samma grunder som många svenska, finska, norska mfl män har dödat sina flickvänner och fruar.
Jag tror inte ett smack på att detta har ett skit med religion eller etnicitet eller hudfärg att göra.
Ett klassiskt svartsjukedrama som gick för långt "a la Billy"
Men det går inte att diskutera nåt sånt när många tjatar om o om o om o om igen om hur taskiga alla Afghaner är. JA, vi har ett samhällsproblem men vi behöver inte tjata om det här.
Citera
2019-11-20, 09:58
  #1796
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Wrucebayne
Vet vi ens om han är religiös?

Är det fastställt hur länge han har bott i Sverige? Är han född här?

Det är nämligen många unga invandrare som inte är speciellt religiösa, i synnerhet om de är födda i Sverige.

Vad är det som pekar på heder och religion som motiv annat än namnet?

Vad har religion med heder att göra? Det är inte religion utan klankultur, klanens heder går före allt.
Citera
2019-11-20, 09:59
  #1797
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Peeero
En död kropp flyter oftast upp till ytan efter ett tag pga gaser som bildas av bakterier.

om man punkterar lungorna flyter dom inte upp
Citera
2019-11-20, 09:59
  #1798
Medlem
Lower3rds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Spritsson
Om snubben dödat henne i lägenheten, fått panik, han vågade tydligen inte öppna dörren när flickans pappa knackade på, och därefter styckat kroppen innan han forslat ut kvarlevorna i en väska eller liknande, hur lätt är det då att hitta spår om kroppen legat död en tid?
Blod och vätskor stelnar väl?

Jo men det gick ju bra för MBS med Jamal Khashoggi - och han hade obegränsade resurser och expertis att tillgå. Tänk om.
Citera
2019-11-20, 10:00
  #1799
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Skrattgrabben
Om han lämnar uppgifter om hennes position, så är det ju givet att det är han? Rätta mig om jag har fel.

JA, om han kan peka ut vart hon ligger så är det förmodligen han.
Men jag tror inte att han har pekat ut vart hon finns. Han nekar fortfarande till allt.
Citera
2019-11-20, 10:01
  #1800
Medlem
Sperssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av negrofoben
Kurdens farsa är väl just nu den troligaste. Manliga kurder i samma klan har inga problem med att hjälpas åt vid hedersmord...

Om flickan råkat prata med en annan man så kränker det givetvis den kurdiska pojkvännen vilket gör att även pojkvännens pappa och bröder kränks.
Alla män inom klanen blir därmed kränkta.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in