Citat:
Ursprungligen postat av
Marielo
Jag vill inte skapa "trådsanningar", men kanske KAN de tunga stegen i trappan under den aktuella natten, ha varit W som släpade sig ut efter bråk och våldsamheter, men hindrades / medföljdes av MGM, som kanske "ville hjälpa henne hem till sig" men därefter begick det ödesdigra brottet?
Kul att se någon annan som har funderat i samma banor som mig.
Jag har dock avfärdat den teorin. Sannolikt så borde det funnits spår i trapphuset om en skadad person har tagit sig ut "med tunga steg". Exempelvis blodstänk, hudavskrap på väggar efter att man tagit emot sig, eller motsvarande. Jag tänker mig att man måste vara ganska illa däran om man går med tunga steg av att "bara" vara slagen. Det som dock skulle kunna peka emot min teori är om hon har varit gravid, och pojkvännen har utövat våld mot magregionen.
Hade pojkvännen gjort henne sällskap efter en eventuell misshandel så är jag dock övertygad om att det hade varit mer än tunga steg som hörts. Exempelvis röster som "följ inte efter mig" eller "var faan ska du någonstans" etc.
OM det är Wilmas steg som hörts i trappen så är en av mina teori att hon varit gravid, blivit misshandlad, och att hon har haft väldigt ont i magregionerna under tiden som hon försökt ta sig ner för trappen.
Tänkbart scenario isf är att hon tagit sig ut i ren panik under tiden som pojkvännen har avslutat misshandeln och eventuellt satt sig ner och reviderat sitt beteende. Det skulle sannolikt betyda att Wilma gett sig av utan skor eller jacka. När pojkvännen sedan klarnat med vad han har gjort mot W och det eventuella barnet tar han sig själv ut för att undanröja bevisen på misshandel, och gör detta genom att knuffa Wilma i Bäveån med resultatet att hon drunknar till följd av åsamkade skador.
Detta skulle även kunna förklara varför man hittat hennes jacka och skor i andra delar av Uddevalla.
(Någon som vet om dessa hittades innan man upptäckte mgm: s avvikande körrutter på måndagen?)
Om det nu är hennes tillhörigheter som hittats förstås.