2019-12-03, 16:05
  #17701
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Brinkenberg
Har jobbat i Uddevalla i två dagar även åkt förbi lägenheten men ingen polis eller båt så långt jag har sett så vart är dom och letar

I en artikel idag stod de att de skulle leta med hundar idag, bland annat i hus.. vems eller vilka hus framgick självklart inte. Men vem vet om halva släkten har en hund nosande hemma hos sig.
Man letade ju även i brunnar igår.
Citera
2019-12-03, 16:06
  #17702
Medlem
Marsipanankas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MCL85
Sant! Var inte länge sen jag läste en artikel om det, omdömet är inte färdigutvecklat förrän man är i 25-årsåldern.

Mellan 20-25 år, hos en del tidigare, en del senare.

Använder man dessutom droger så påverkas frontalloben och därmed omdömet negativt.

Droger är bara skit. Därför ska man aldrig börja. Det får man lära sig i skolan och av sina föräldrar i bästa fall. Men vi ser ju att folk använder det ändå. Tragiskt hur mycket som florerar på stan.
Citera
2019-12-03, 16:07
  #17703
Medlem
Turphiees avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Outsider-Man
Att du ens orkar bli upprörd över det. Suck. Det "behöver inte" ha att göra med det. Och det är som sagt standard att sådana undersökningar görs i mordfall.

Nu har för övrigt den andra försvunna tjejen, Emilia, hittats död. Fy fn så tråkigt...


Men är ni inte läskunniga?
Nej, det "behöver inte" ha med et att göra... men om det sägs att det är p.g.a. beteendet (vilket framgår med all önskvärd tydlighet att så är fallet) så är ju chansen ganska nära 100% att det faktiskt HAR med det att göra... ingen direkt superekvation om man inte hade syrebrist på födelsedagen
Citera
2019-12-03, 16:15
  #17704
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Turphiee
Men är ni inte läskunniga?
Nej, det "behöver inte" ha med et att göra... men om det sägs att det är p.g.a. beteendet (vilket framgår med all önskvärd tydlighet att så är fallet) så är ju chansen ganska nära 100% att det faktiskt HAR med det att göra... ingen direkt superekvation om man inte hade syrebrist på födelsedagen

Det hade räckt bra med din sk "tillrättavisning" innan det fetade. Sådana nissar som du ska tydligen alltid "trycka till" folk lite extra för att hamra in din sanning för att sen kunna slicka dig om munnen och känna dig i överläge.

Grattis. Du lyckades.
Citera
2019-12-03, 16:15
  #17705
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Turphiee
Har vi rikligt med tur så kanske dom inte behöver leta längre.


Känns som dom måste släppa på info om dom gjort fler fynd av kroppen.
Skulle jag gissa så tror jag kroppen ligger mot Gustavsberg det är den ända vägen ifrån stan och mindre bebyggelse. Man åker inte in mot stan med en kropp i bilen
Citera
2019-12-03, 16:19
  #17706
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Marsipananka
När man är i den åldern är omdömet inte fullt utvecklat. Det sitter i frontalloben och utvecklas mer o mer

Använder man droger så påverkas dessutom omdömet/frontalloben negativt.

Jag tog ingen hänsyn till det, utan endast att hon är 17 år och du kanske kan räkna ut resten?
Citera
2019-12-03, 16:23
  #17707
Medlem
Turphiees avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Outsider-Man
Det hade räckt bra med din sk "tillrättavisning" innan det fetade. Sådana nissar som du ska tydligen alltid "trycka till" folk lite extra för att hamra in din sanning för att sen kunna slicka dig om munnen och känna dig i överläge.

Grattis. Du lyckades.


"Hamra in min sanning"?? Det är inte "min sanning", det är ett direkt citat från en länkad artikel. Det kan ju omöjligt vara mitt fel att ni trots upprepade försök inte begriper vad folk skriver till er. Om man envist måste hävda att det inte nödvändigtvis ligger till på det viset som källan uppger (alltså att det i detta fall inte alls behöver betyda att det är som dom säger) så förtjänar man inte att bli behandlad med silkesvantar.
Undra på att tråden fylls med skit när folk prompt måste bestrida framkommet material istället för att läsa en gång till.
Citera
2019-12-03, 16:23
  #17708
Medlem
När han blir fälld, så vet dom även om han ska dömas till fängelse eller rättspsykiatrisk vård.

Jag tror inte heller han är psykisk störd.

Citat:
Ursprungligen postat av Haaaaag
1. Den "beställda" psyk-undersökningen säger egentligen ingenting, eftersom detta är standard i sådana här mål.
2. Psyk-undersökningen riktar i huvudsak in på om personen var allvarligt psykisk störd VID GÄRNINGEN. Han behöver med andra ord inte nödvändigtvis ha varit psykisk sjuk "under denna långa tiden".

Men oavsett vad, så kan jag lova att han INTE kommer bedömas som allvarligt psykisk störd.
Citera
2019-12-03, 16:43
  #17709
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Remark
Jag använder inte Twitter själv, så jag förstår "de nada", men hos Polisen kan det vara en Pusselbit som gör nytta. Ingen har, som sig bör, en minsta susning om vilket pussel Polisen bygger på.

Men Åklagaren gick ut osedvanligt Starkt med sannolikt misstänkt för mord. Det händer inte ofta, tror aldrig det hänt i något fall jag följt.


Jag tittade på kontona och enligt min åsikt är det bot konton. Alltså Trump fans botar. Inget av värde i kontona, som också skiftar namn osv. Det är rätt vanligt på Twitter och det märks tydligt. En fråga fick ett av kontona, som inte svarar och har inte varit på kontona heller sedan dess. Så kontona i sig har ingenting med fallet att göra.
Citera
2019-12-03, 16:47
  #17710
Medlem
Turphiees avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gulabilen
Du kan lätt få fram dina spekulationer och din åsikt, du behöver dock inte bete dig som en jävla översittare... Om nu tråden fylls med skit och du "har problem" med det... Ta en timme out.. Roa dig med annat än sarkm och spydighetet ♥️

DET ÄR INTE MINA SPEKULATIONER ELLER MIN ÅSIKT... Hur jävla svårt är det för er att ta till er skriven text egentligen?

Här är ett sista försök:
En person med klart bättre insyn i utredningen än vi påstår att mgm:s beteende under förhör antyder att han borde genomgå en p7-undersökning. Detta CITERAS av nyhetstidningar runt om i Sverige, och förmedlas via länkar till detta forum.
Här har vi dock en del användare som påstår att det inte nödvändigtvis är mannens beteende som är grunden till att han ska genomgå nämnd undersökning, vilket några av oss försöker förmedla är ett krokat resonemang eftersom det klart och tydligt står i länkad text att det ÄR uppvisat beteende som är anledningen.

Förklara gärna var du finner "mina åsikter" och "mina spekulationer" i detta...
Jag skiter i hur ni snöflingor upplever kritik, men ett tips är att ta reda på fakta i den diskussion man ger sig in i ifall man inte tål att bli dumförklarad.
På internet kommunicerar man i skrift... detta medför att man blir sedd som en idiot om man skriver som en idiot... oväntat va?
Citera
2019-12-03, 16:49
  #17711
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Haaaaag
Jamen psykiatrisk tvångsvård (LPT) finns ju möjligt för oss alla, men då är det ju en läkare som tar det beslutet. Men skulle inte den misstänkta fällas för brott, så kan/kommer ju inte rätten att besluta om tvångsvård. Det måste du väl förstå?

För rättdpsykiatrisk vård, med eller utan särskild utskrivningsprövning, föregås alltid av rättspsykiatrisk[a] undersökning[ar]. Läkare med specialistkompetens i psykiatri yttrar sig då till domstolen som handlägger misstänkta brott och om det begåtts under inflytande av sjukdomastillstånd och om detta tillstånd kvarstår vid undersökningstillfället.

Det rör sig alltså vid rättegång endast om frågan om påföljden. Aldrig om skuldfrågan. Om en häktad person är så sjuk att han inte kan prövas för ett brott, så är det LPT som gäller även om personen kan vara misstänkt för brott.

Jag vet inte något om den nu häktade Wilma-misstänktes hälsostatus.

Citat:
Ursprungligen postat av Snauzzer
Svårt psyksjuk?..han hade ju sällskap med Wilma..Hur i helsike kan hon under den långa tiden undgått att proppskåpet i hans huvud var bränt?
Detta är skumt.

Det är inte alltid som psykiatriskt sjukas hälsotillstånd avslöjas i vardagen. Många föreställer sig att galenskap blinkar i neonskrift om hela den sjuka personen.
Citera
2019-12-03, 16:51
  #17712
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Qurera
Den enda som bär skuld i detta är mördaren. Som i alla mordfall. Allt annat är helt befängt. En enda person är skyldig och det är den som dödat och styckat W.
Men som vanligt ska kvinnor skuldbeläggas till förbannelse

Räknades inte den eventuella mördaren i grupp C? Som pojkvän till Wilma.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in